| Chrystyne a întrebat:

Buna!
Se spune ca visele lucide sunt ceva rar.
Dar totusi, toate visele mele sunt lucide.Adica...nu prea am vise normale.
De ce? Este ceva in neregula cu mine?
fundita pentru cine imi explica!

Răspuns Câştigător
| Kidutsa a răspuns:

Numit si somnul paradoxal, in a cincea si ultima faza a somnului amintirea viselor este posibila atata timp cat viziunile onirice sunt notate intr-un jurnal al viselor. LaBerge, un om
de stiinta care studiaza somnul paradoxal, sustine ca aceasta etapa a somnului este atat o stare de constiinta cat si o stare psihologica specifica somnului. In timpul starii de somn REM pot apare visele lucide, pe parcursul carora suntem constienti de faptul ca visam, putem avea control asupra lor. iar senzatia ca suntem treji poate ajunge pana acolo incat sa
indoim de faptul ca dormim si ca ne aflam in timpul unui vis. Pentru a exista o mai buna intelegere a diferentierii dintre starea de vis lucida si realitate psihologul german PaulTholey sugereaza ca pentru a avea cat mai multe vise lucide sa devenim tot mai constienti in timpul zilei, cunoscut fiind faptul ca omul isi
foloseste doar 2% din capacitatea de constiinta in timpul zilei. In acest sens, amintitul psiholog recomanda sa ne punem pe parcursul zilei intrebarea: "Ma aflu in mijlocul unui vis sau nu?".
Gackenbach si Bosveld 1989). Se cere amintit faptul ca visele lucide apar de obicei in mijlocul somnului paradoxal, in jurul orei 6:30 dimineata si dureaza de la doua pana la cinci minute.
Luciditatea in vise este determinata de anumite stari interioare pe care omul le traieste frecvent: singuraratatea si stresul. Deseori asemenea vise pot fi insotite de pauze scurte in respiratie si slabe
modificarei ale ritmului cardiac.
Cecrcetarile stiintifice au aratat ca aproximativ 50% din oameni au cel putin un vis lucid in timpul vietii, fapt ce le imbunatateste viata sipirituala si viziunea asupra intelegerii viselor. Printre metodele cele ai uzate pentru a avea un vis lucid se numara sedintele de meditatie-yoga si lecturile. Stephan laBerge de la universitate din
Stanford si Jayne Gackenbach de la universitatea din Northern Iowa a dezvoltat o serie de tehnici care aveau drept finalitate manifestarea viselor lucide in lumea oniromanitiei. O tehnica de a intra in universul viselor lucide este cea de a ne intreba in timpul visului daca este vis sau nu, iar daca raspunsul ne confirma prezenta visului trebuie sa lasam actiunea onirica sa se desfasoare asa cum doreste fara a incera sa o schimbam, ci intelegand ca roulul nostru este acelea de a ramane constienti deoarece
secventele onirice ne dezvaluie o lume care ne reprezinta si ne indeamna sa o intelegem. Din aceasta perspec-
tiva visele lucide devin mesagerii interiori care ne arata ca visul este o scena, iar actorii suntem noi, sunt parti ale personalitatii noastre, visul devenind o oglinda a propriilor noastre individualitati.
Trecerea de la un vis obisnuit la unul lucid se poate face in momentul cand trezirea nu inlatura definitiv filmul oniric care va continua in mod constient, onirocritul cautand sa dea curs el insusi visului. In visele lucide noi suntem actorii si regizorii avand asadar deplina liberatate de a modela un vis.
Acest ciclu al somnului difera in functie de etatate, cunoscut fiind faptul ca in copilarie visele REM predomina mai mult decat in timpul maturitatii sau al batranetii

2 răspunsuri:
| gigiro a răspuns:

Pai ce vrei sa zici? Ca visezi ca faci probleme la matematica si ca tu chiar le faci?

| Shinen a răspuns:

Buna!
Se mai intampla. Nu este nimic in neregula cu tine. Crede-ma, nici eu nu am vise normale.
Succes!
Pa, pa!