| мιcυтѕαααα a întrebat:

Am niste mici probleme, din pacate. sad Cum pot scapa de dependenta de muzica? Ascult zilnic, cateva ore bune. Vreau sa scap de aceasta dependenta ca va incepe scoala si va trebui sa invat, nu sa ascult muzica. Mai am o problema. Imi tot indoi cu mainile incontinuu buza inferioara. Buzele deja le am groase si mama imi zice ca daca tot continui sa fac asta, o sa-mi faci buzele de girafa. Nu este amuzant pentru mine! Vreau sa scap de dependenta de muzica, dar si de ticul cu indoirea buzei inferioare. Va rog, ajutati-ma! happy Ofer fundita la metoda cea mai eficienta. happy

P. S. Multumesc ca ati citit totul si scuzati categoria daca nu este buna.

2 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Incearca sa te obisnuiesti sa faci tot felul de alte lucruri in timp ce asculti muzica. Sunt multi care pot invata pe muzica, de multe ori e benefica.
Daca nu merge asta, taie in fiecare zi din acele cateva ore, cate 30 de minute(dar tine-te de program) cand ajungi la o ora te opresti si te obisnuiesti asa. Nu te gandii la muzica, nu te gandi la cum ar fi daca ai asculta putin, numai putin.
Orice dependenta trebuie privita in felul urmator:
Nu lupt sa depasesc fiecare dorinta de a fuma(asculta muzica in cazul tau), nu ma gandesc sa-mi doresc nimic, imi umplu timpul cu altceva.
Despre a doua problema pot sa iti spun ca ar trebui sa gasesti ceva care sa te impiedica sa mai faci asta. Dar nu inlocuind un tic cu altul. Da-te de exemplu cu un strat gros de lipglos(sau ruj, strugurel, ce vrei) pentru a-ti aduce aminte sa te abtii. Sau puneti un plasture pe deget(mai e si ardeiul iute, dar... laughing ).
Roaga toate persoanele din jurul tau sa iti dea peste mana atunci cand te apuci iar. Nu e o rusine, e cava omenesc sa ai un tic, toti avem.
Si priveste mereu partea buna a lucrurilor: macar tu nu iti rozi unghiile si oja si nu esti dependenta de a visa cu ochii deschisi tot felul de bbazaconii in timp ce faci asta(doi in unu) happy
Bafta!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ghici ce fac acum!
Ma trag de buze, si e numai din vina ta.winking laughing