| anonim_4396 a întrebat:

De cateva zile mi s-au uscat buzele, putin si sub buza de jos si deasupra buzei de sus, iar azi mi-a aparut si un herpes pe buza de jos. (Parca am 4 buze straight face ) Cu ce crema, sau altceva sa-mi dau? Vreau sa treaca repede. :3 Funda.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Liviu a răspuns:

Eu cand am herpes dau cu crema de galbenele, nu suport strugurasu sau eu stiu big grin unii spun ca sa pui pasta de dinti seara cand te culci ca til arde pana dimineata.

| kate68 a răspuns:

Aciclovir e genial, iti dai seara si a doua zi aproape ca nu se mai vede. daca deja a evoluat, iti trece in 2-3 zile, dar e ideal.

| Mecoooo a răspuns:

Buna! Ti-as recomanda un balsam de buze, dar asta dupa ce tratezi herpesul [zic eu]. Cand mi-a aparut mie, primul lucru a fost sa dau fuguta la farmacie si sa iau Aciclovir; este un unguent; Intr-un final imi disparuse herpesul si eram happy! Deci, totusi eu iti recomand acest unguent e ieftin si merita.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Ar fi INDICAT ca MEDICUL să-ţi prescrie un anumit tratament/medicament!

În general, cel mai des, este recomandat Aciclovir ( cremă sau capsule ) - vezi detalii şi Prospectul la linkul :
http://www.anm.ro/_/_PRO/PRO_4096_20.12.11.pdf?anmPage=6&ID=105

http://www.shopmania.ro/medicinale/p-aciclovir-5-crema-15g-28748603

http://www.medipedia.ro/......00-mg.aspx

Toate cele bune.