| anonim_4396 a întrebat:

Bună seara, de curând am aflat că pe la vârsta de 12-13 ani, in prezent 20.Am primit un diagnostic de intelect liminar de atunci nu mai am liniște nu pot și nici nu-mi vine să cred că am așa ceva.De ce eu? De ce nu sunt un om normal? De ce ar trebui să primesc tocmai eu acest diagnostic? Sunt un om cu dizabilități mintale? Sincer mi se rupe inima când pronunț cuvintele astea,, dizabilități",, liminar"și mă întreb dacă eu sunt o persoană defectă.Mă întreb, cum văd și înțeleg oamenii normali lumea în comparație cu mine.

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Raspunsul este: din cauza parintilor tai, care te-au conceput asa!

| sierra1 a răspuns:

Deci la 12-13 ani ai avut diagnosticul ăla. Dar acum la 20 cum e?

| carevaescu a răspuns:

Îmi pare nespus de rău că treci prin asta.

Însă nimeni nu ți poate răspunde la întrebări. Nu știm pe ce tocmai tu, și nici nu ne putem da cu părerea dacă ești normal sau nu - pentru că nu te cunoaștem.

Iar întrebarea "cum văd și înțeleg oamenii normali lumea" nu are nici ea răspuns. În ciuda avansului științific nu putem conceptualiza care este experiența unui alt agent conștient. Nici măcar nu putem fii sigur că felul în care unul percepe culoarea roșie spre exemplu este identic sau asemănător cu percepția altuia de roșu.
Tot ceea ce putem face să se evaluăm felul în care ne manifestăm ce înțelegem despre lume în comportament, în vorbă, în scris și așa mai departe. Dar acestea sunt manifestări și nu ne acordă un acces direct în "mintea" altui om.

Ce pot să zic este că nu are sens să te stresezi, pentru că oricum stresul nu schimbă nimic. Dacă vrei poți cere o altă opinie de la un alt specialist. Oricare ar fi rezultatul este bine să înveți să accepți realitatea.

Multă sănătate.

| Celdrept a răspuns:

Sunt oameni cu retard destul de deștepți,tu pari a fi un om deștept dar cineva te-a descurajat,sau o faci chiar tu singura,se numește autosabotare,in realitate ești la fel ca orice om cu IQ normal.
Fii mandra așa cum ești, nu baga toate răutățile in seamă și nu îți mai asculta vocile interioare, gândurile nu se identifică cu adevăratul tau potențial, cu ceea ce poți și cum ești tu construita, sunt doar niste gânduri absurde irealiste ce nu te definesc.

| Celdrept a răspuns:

Mie mi-ar placea sa am o iubita ca tine happy
Daca te simți singura îmi poți scrie, eu cred că ești o fata fainahee hee
Nimeni nu e perfect.

| Ka0ru a răspuns:

Acest diagnostic nu ar trebui sa te descurajeze cu nimic in viata. Va fi bine totul, trebuie doar sa ai incredere in tine si in propriile forte!