| anonim_4396 a întrebat:

Salut.La 12 ani(acum am 23) am aflat că mi s-a pus diagnosticul de intelect liminar sunt foarte speriată, ce IQ ar putea avea un copil de 12 ani de mi s-a pus acel diagnostic? Credeți că m-ar putea afecta acum?

3 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Pai un copil normal de 12 ani ar trebui să aibă un IQ cuprins între valorile 91-100, in timp ce un copil cu IQ liminar îl are cuprins între 70-80.
Din ce am citit într-o sursă, cică IQ-ul se modifică pe perioada adolescentei, însă nu știu cât de sigură e.
https://www.scientia.ro/......entei.html

Deci șansele să se fi modificat ar fi destul de mari, asta in teorie.In practica, daca ai luat bacul și /sau te-ai înscris la o facultate și ai luat și licența în prealabil, ai valorile IQ-ului cuprinse intre 90-100, asta daca nu este mai mare, depinde.
App, știai că sunt inca alte 3 tipuri de inteligenta?
Cea emoțională(EQ)
Cea sociala(SQ)
Și cel de reziliență (AQ)

Îți las link-ul sa pătrunzi in tainele inteligenței
https://ro.linkedin.com/pulse/cele-4-tipuri-de-inteligenta-manole-cosmin

Nu te speria, lucrurile sigur s-au mai rezolvat!
Fundiță?

Răspuns utilizator avertizat
| Tekken33 a răspuns:

Eu zic ca esti o fata minunata, și nu ești asa cum crezi tu, e posibil sa ai depresie și de asta ai avea probleme cu atenția și restul.
Un iubit îți lipsește ție, sa te iubească, asa îți vei recăpăta încrederea.
După cum scrii nu ai retard, nu pari deloc nici proasta nici idioata, ești o fata normala care probabil a trecut prin unele situații nedorite și neprielnice, eu sunt sigur ca ești o fata faina ai în jur doar oameni care nu îți plac dar vrei sa faci o impresie buna în pofida acestui lucru, schimba mediu, anturajul, eventual și locul.