| Elena120202 a întrebat:

Sunt in clasa a 10-a si ma gandesc serios sa dau la medicina, insa am cateva nelamuriri in legatura cu pregatirea pentru admitere si centrul universitar.
Ma gandisem initial sa dau la Bucuresti, insa am auzit ca UMF-el din Cluj ar fi o alegere mult mai buna datorita faptului ca Clujul nu e un oras atat de aglomerat precum Bucurestiul si al multor alte aspecte.
De asemenea, nu stiu cand ar trebui sa incep sa invat pentru admitere. Mentionez ca sunt la mate-info si ca anul 4 nu mi se pare cel mai prielnic, intrucat intervin si pregatirile pentru bac.
V-as fi recunoscatoare daca m-ati putea ajuta cu niste sfaturi si informatii utile legate de aceste doua centre universitare, dar si de invatatul pentru admitere! Multumesc anticipat!

3 răspunsuri:
| Nirvanaaa a răspuns:

Traiesc in Bucuresti si te sfatuiesc cu caldura sa alegi Clujul happy. Intr-adevar e foarte aglomerat aici.Pai ia manualul Corint de clasa a xi-a(cel rosu) si efectiv citesti de mai multe ori fiecare paragraf, unde nu intelegi poti face scheme(nu trebuie sa fie artistice, doar sa intelegi). Esti a zecea, ai timp sa parcurgi cu rabdare fiecare paragraf.Cat despre chimie, asta in cazul in care vei alege chimia ca a doua proba, fii atent/ă la ceea ce ti se preda la clasa si ia fiecare reactie in parte si rescrie-o de mai multe ori pana o intelegi. Ce nu retii incearca sa pui la vedere.De exemplu eu pun post-ituri pe perete pana reusesc sa le retin laughing. Mult succes!

| Teo29 a răspuns:

Iti dau un sfat care l-am dat unei fete care se pregateste pentru admitere anul acesta :

Intereseaza-te si vezi daca au date diferite, Oradea, Aradul ( e privat ) sau Bucuresti-ul ( privat ) cred ca vor avea date diferite, dar trebuie sa te interesezi sa candidezi in 2 locuri.

In opinia mea, iti recomand sa dai la Oradea daca au toate admiterea in aceeasi zi, te pregaesti grozav si intri. Dupa primul an te transferi oriunde doresti in tara...

Iti zic asta pentru ca restul facultatilor au admitere si concurenta foarte, foarte mare! Asa ca este riscul sa stai acasa 1 an si e pacat...Mai ales daca se baga admiterea la toti in aceeasi zi, cauta o facultate cu locuri cat de cat multe, concurenta mica si admitere usoara ( si Constanta e de luat in calcul, se intra si cu 5... )

Conteaza mult rezidentiatul sa il faci intr-un centru universitar, recomand Cluj-ul iar in facultate daca inveti, oriunde poti face performanta.

Sunt doar cateva sfaturi, vei face cum doresti dar analizeaza bine, ia-ti cartile de admitere din timp, studiaza materia de pe site-ul facultatii cum trebuie, DU-TE LA SIMULARE!

| alex15ccc a răspuns:

Pregatirea pentru medicina incepe din clasa a 10a.
daca dai la cluj, vezi ca iti trebuie si chimia anorganica din clasa a 9a.