| Sarraa97 a întrebat:

Sunt in clasa a8a si sunt din Mures. Vreau sa merg la liceul Economic dar nu stiu la ce prfil.Ma gandesc intre economic si comert.Si ce materii se face la comert si la profil economic.AA si la Comert se face matematica multa adica se pune baza pe ea?

5 răspunsuri:
| daniela8491 a răspuns:

La liceu economic se da bac-ul din matematica, romana, limba straina plus materie la alegere( economie, geografie etc) poti merge la profil de turism, contabilitate, comert in cadrul aceluias liceu depinde care iti va placea diferenta o fac doar materii de specialitate care difera :-) la aceste 3 profile

| Sarraa97 explică (pentru daniela8491):

Da si se pune baza pe matematica? Ce parere ai care este mai bun profil:economic sau comert?

| daniela8491 a răspuns (pentru Sarraa97):

Evident ca se pune baza pe maematica daca e proba obligatorie la bac, la economic se intra, preferintele mele sunt in aceasta ordine: economie, turism, comert, mi-am dorit sa intru la economie dar din cauza medie pe care o aveam am reusit la turism, la profilul comert( la noi din scoala) sunt elevii cei care merg sunt mai slabuti un pic la note si aveau mediile de admitere intre 7-8 :-) dar daca nu iti place in clasa a 10 a poti sa dai diferentele si sa intri usor la economic

| Sarraa97 explică (pentru daniela8491):

Da,ok stiu ca se da bac-ul din matematica dar mi este frica ca nu fac fata la matemtica.Nu prea imi place adica nu imi place delooooc.Este greu la mate?

| daniela8491 a răspuns (pentru Sarraa97):

Daca invati in fiecare zi lectiile o sa iti fie usor :-)