| Ana282003 a întrebat:

Buna!
Sunt in primul meu an de facultate și as vrea sa îmi caut un loc de muncă, măcar pentru experiență. Părinții mei îmi trimit bani, doar că dacă nu o sa încerc sa acumulez cat mai multă experiență acum, îmi va fi foarte greu după facultate sa îmi găsesc un loc de muncă și să mă obișnuiesc și cu programul, și cu îndatoririle. Știu că e dificil să înveți și să muncești în același timp, vad cat de greu e sa învăț numai, fara sa mai am și grija că trebuie să fiu în două locuri diferite in aceeași zi. Cred că aș prefera să iau note mai mici in facultate, dar sa știu că am experiență, un loc de muncă, deoarece, când va veni momentul sa îmi incep traseul profesional, voi da de tot felul de greutăți, ori nu voi reuși să mă angajez, deoarece nu am experiență, ori nu voi ști ce să fac in momentul respectiv.
Voi ați avut loc de muncă în facultate? Chiar daca voi incepe din anul II sa muncesc în același timp, îmi puteți oferi niste sfaturi? Toate persoanele cu care am stat de vorbă mi-au spus că e foarte dificil să muncești în același timp in care trebuie să înveți.

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Am avut pe timpul verii.
În timpul anului am lucrat pentru asociația studențească ca ghid turistic. Organizam dumineca excursii, eu nu plăteam, iar OJT-ul îmi plătea pentru asta.

| Ana282003 explică (pentru sadrian46):

Și eu am vrut să mă înscriu în asociația studenților, doar că în acea perioadă am avut niste probleme in familie, dar anul viitor o sa incerc sigur.
Mulțumesc pentru sfaturi!

| sadrian46 a răspuns (pentru Ana282003):

Era asociația studenților din anii 64-69. Cum e acum, nu știu.

| Ana282003 explică (pentru sadrian46):

Studenții au diferite îndatoriri și roluri, pentru care e un interviu care trebuie susținut, la facultatea mea așa a fost. Daca cineva nu primește un anumit rol sau îndatorire, are statutul de student voluntar. Chiar mi-ar fi plăcut, poate o sa incerc anul viitor.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Eu zic ca e prea devreme in anul 2.
1500-2000 de lei nu iti vor schimba viata in bine atat de mult pe cat ti-ar strica-o programul incarcat.
Nu stiu ce facultate faci si in ce domeniu ti-ar trebui experienta. De exemplu, daca te faci casiera la Mado 6 ore/zi, nu cred ca te angajeaza cineva ca arhitect, dupa licenta.
Cei care se plang ca li se cere experienta, tintesc prea sus. Exista societati care platesc mai slab si angajeaza permanent; acolo intri lejer fara experienta, iti completezi CV-ul, iar intr-un an poti prinde interviuri la companii care platesc bine.
Daca alergi dezorientat in facultate, nu cred ca devii un specialist mai bun. Mai bine te-ai implica in proiecte de-ale studentilor, eventual ceva care sa te plimbe si prin strainatate, ca sa iti intelegi domeniul cat mai bine.
De lucrat in domeniu, poate ar fi o idee buna la master, desi foarte multi abandoneaza masterul dupa ce se angajeaza.
Daca vrei mai multi bani, cauta un loc de munca simplist, care sa nu-ti incarce mintea. Dar sa stii ca multi parinti sunt atat de draguti incat nu-ti mai trimit bani aproape deloc atunci cand te angajezi, ca se tem sa nu te droghezi mai mult decat inainte, sau sa devii tinta banditilor din 1900 d. Hr, sau ce naiba cred ei ca se intampla cu tinerii cu bani.

| Ana282003 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Mulțumesc pentru sfaturi!
Nu de locuri de munca drept casiera este vorba. Au venit niste oferte de la diferite firme, pentru studenții de la facultatea mea. Dar ai dreptate, mai bine aștept până la master, cand am văzut că programul nu e așa de încărcat.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Ana282003):

Un loc de munca in domeniu ar putea fi de ajutor si in facultate. Pentru ca atunci cand profesezi, apar intrebari si esti mult mai implicata in subiectele respective. Poti deveni chiar studentul ala care pune intrebari la cursuri, daca pana acum nu o faceai.
Nu strica sa analizezi mai bine oferta, in cazul asta. Banuiesc ca firma respectiva e constienta de nivelul unor studenti, si de disponibilitatea lor.

| Ana282003 explică (pentru NoTurbinaNoGood):

Pun întrebări la cursuri, dar, de multe ori, nu mă simt destul de satisfăcută de răspuns, de cele mai multe ori caut singura și îmi place să analizez din punctul meu de vedere.

| Alissia97 a răspuns:

In facultate am lucrat doar part-time ca sa am timp de invatat si odihna.