| hypothesis a întrebat:

Am 18 ani si actualmente sunt clasa a 12a si implicit voi susține la sfârșitul clasei examenul de bacalaureat. Pana in momentul acesta (cu 6 luni inainte de examen) m-am concentrat sa-mi adun materialele necesare, iar de curând ma axez strict pe pregătirea propriu-zisa pentru cele 3 materii.
Nimic complicat pana acum. DAR, asa cum știm, important este ce reusesti sa faci DUPA. Esența sta in a-ti găsi vocatia pana nu e prea tarziu(chiar daca unii au reusit si fara o vocatie clară, insa e riscant).
Eu am 2 posibilitati si stau in felul următor:sa intru la o facultate (Contabilitate si Informatica de Gestiune din ASE), fie sa plec in Anglia la tatăl meu care lucrează de ceva vreme acolo, in situația in care cunosc bine engleza si ma pot descurca. Multi ma sfatuiesc sa aleg asta având pe cineva acolo, pot munci o perioada de timp, pot strânge cu tatăl meu o suma buna de bani (englezii plătesc bine orice munca ai efectua comparativ cu aici) si daca ne mobilizam ne putem face propria afacere, idei sunt si apar oricum.
Pe de alta parte, alții imi zic sa merg la facultate deoarece ar fi mai sigur, ai o Reputație ca ai terminat, etc. Insa, la ce ma ajuta diploma ca am o facultate daca nu reușesc sa ma angajez, SAU daca reușesc pe o suma mica comparativ cu ce as putea face in Anglia. Treaba e încurcată rau si putin timp ramas la dispoziție ca sa ma decid. Ce m-ati sfătui? Cum sa fie oare mai bine?
Sunt avantaje si dezavantaje precum:ocazia de a călători si cunoaște bine o alta cultura, cea vestica încă de tânăr, ceea ce mi-ar putea deschide multe Oportunități, pe de alta parte, ce se poate compara cu anii frumosi de studenție, usurinta de a lega prietenii pe viata in facultate (in străinătate ar fi mai greu asa ceva). Eu încerc sa iau totul in calcul astfel încât sa fac o alegere buna.
Referitor la facultate, am căutat, analizat si am ales una care sa mi se potrivească in vreun fel daca ar fi sa merg acolo si am gasit Contabilitatea, zic eu facultate ce pregătește studenții pentru o meserie rentabila si oarecum bine plătită in România. Fac referire si la bani deoarece aceștia sunt foarte importanți, indiscutabil.
Ca si idee: daca ar fi sa muncesc 3 ani in Anglia (timp cat durează facultatea fara master) cu un salariu lunar, sa zicem, de 1200 lire, din care as pune de-o parte 800, ar însemna aproximativ 10.000 lire pe an. Presupunând ca treaba ar merge tot asa, 30.000 lire in 3 ani, suma frumușică cu care te poti avanta intr-un domeniu de lucru. Pe de alta parte, cu facultatea sunt 2 posibilitati, sa termin facultatea, anii in care presupunem ca am invatat si m-am pregătit specializandu-ma in domeniul contabilității si as putea astfel sa ma angajez in domeniu pe o suma buna (2000, chiar pana la 5000 lei), fie sa o termin si sa muncesc poate pe bani putin, poate chiar deloc. Riscuri, deci, si colo si colo. Deci, ce m-ati sfătui?

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite aici o viziune sincera si trista (de aia e sincera): http://www.piticigratis.com/......i-licenta/

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deci daca vrei facultate de Contabilitate atunci renunta.

http://www.zoso.ro/ase/
http://capitalismpepaine.com/2014/06/28/topul-facultatilor-inutile/

Lucreaza destui contabili ca si taximetristi.

| hypothesis explică (pentru anonim_4396):

Eu nu vad Contabilitatea in topul "facultatilor dispretuite", deci care e menirea ta in acest topic, ca eu nu o vad.

| anonim_4396 a răspuns (pentru hypothesis):

Nici n-ai s-o vezi vreodata daca esti atat de chior.

| Barbaraaa a răspuns:

Buna si eu am terminat liceul anul trecutj, am fost pusa in aceiasi situatie. Am renuntat la facultate crezand ca in strainatate este mai bine. Este adevarat ca castigi mai bine dar mergand la facultate te dezvolti intelectual. Sincer imi pare rau ca am facut alegerea asta si eu am vrut sa merg tot la contabilitate. Nu se compara toti banii din lume cu dezvoltarea personala. Incearca la facultate ca banii ai timp sa tot faci. Timpul nu este pierdut, atat timp cat faci ce iti place si te stimuleaza! Sper ca ti-am fost de ajutor. Succesuri la bac! :*