| LuiLuiza a întrebat:

Buna!
Tot am auzit de pactul faustic, cica au incercat multi oameni sa il faca dar au murit. Cine stie cum se poate face acest pact?
Funda

Răspuns Câştigător
| drutzix a răspuns:

Pactul lui Faust este un motif cultural, apare in multe opere si este o reprezentare metaforica a unui om care isi sacrifica integritatea morala pentru a dobandi cunoastere sau in mod mai general un om care colaboreaza cu un individ perceput ca fiind rau pentru castiguri personale.
In nici un caz nu reprezinta un ritual adevarat pentru tranzactionarea sufletelor. Cine ti-a spus asa ceva e cu siguranta mai prost ca noaptea.

1 răspuns:
| TrăieşteClipa a răspuns:

Diavolul asa cum il prezinta Biblia sau satanistii nu exista si nu a existat vreodata.
Pactul se poate face, dar cu cine?