| Herr a întrebat:

Salut, am o intrebare care ma macina, chiar se poate face pact cu diavolul? Daca da, cum se face si de ce unii oameni aleg sa faca asta?

22 răspunsuri:
| William a răspuns:

Sa faci pact cu diavolul inseamna sa iti vinzi sufletul, adica sa fii de acord ca atunci cand mori sa arzi in iad in veci iar in schimb vei primi diverse lucruri de la diavol precum bani, masini, un loc de munca foarte bun sau alte nimicuri. Nu stiu cum se face un pact cu diavolul, iar cei care fac asta nu au nici cea mai vaga idee despre cum este iadul si la ce se inhameaza cand isi vand sufletul.

| Dandanache a răspuns:

N-ai invatat nimic din filme si desene animate? Cand e sa faci pact cu negriciosul, te cauta el, nu tu pe el. Te lamureste el care e treaba.

| sabin89 a răspuns:

Citeste Faust de Goethe si o sa te lamuresti.

| Delicacy a răspuns (pentru sabin89):

Te bate gândul să faci un pact faustic?

| sabin89 a răspuns (pentru Delicacy):

Pai da, ca am vazut ca ala avea succes la femei delicate.

| Delicacy a răspuns (pentru sabin89):

Dacă tu vrei să faci acest pact doar ca să devii un Casanova, e clar.

| Thunderstruck a răspuns:

Nu exista diavolul, mos craciun, poneiul roz, dumnezeu, sfinti etc.Astea sunt povesti de adormit copiii.Deci nu poti face un pact cu diavolul.

| Nebun_Cris_1994 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Exista diavolul in mos craciun poti crede ca exisat si este un spirit ponei nu Dumnezeu cu cea mai mare credinta sa crezi! sfinti da! si la ei sa te inchini! mai mult la Dumnezeu

| Thunderstruck a răspuns (pentru Nebun_Cris_1994):

Ce dracu tocmai am citit? N-am inteles din raspunsul tau nimic, reformuleaza, daca insisti sa-mi spui ceva.

| Nebun_Cris_1994 a răspuns (pentru Thunderstruck):

Exista diavolul, exista Mos Craciun dar este un spirit, ponei nu exista, Dumnezeu cu cea mai mare credinta sa crezi, sfinti da! te inchini si la ei.

| Thunderstruck a răspuns (pentru Nebun_Cris_1994):

Aaa, am inteles acum, mersi, dar nu ma impresioneaza deloc, n-ai dovezi. Mersi oricum.

| M25M a răspuns:

Da se poate daca tu crezi in el.
De ce oamenii aleg asta?
Asigurare mediacala mai buna.

| PedoBarbie a răspuns:

Să înţeleg că încă crezi în Moş Crăciun şi prietenii săi.
Întradevăr dacă există poţi face pact cu el.
Pe curând!

| chazz a răspuns (pentru PedoBarbie):

De unde stii tu ca nu exista Dumnezeu?

| Miauti a răspuns:

Cum puti face un pact cu dumnezeu, sau cu nenea militiean sau nasul trenului, asa poti face pact si cu dracu sau cu extraterestri.

Pai calea e mult mai usoara, si cererea e infinita.
Desigur poti face pact si cu demoni (inceri cazuti) care au ajut in vechile timpuri pe oameni sa invete citirea in stele, crearea armelor...

| aumih16 a răspuns:

In desene animate filme poate dar in realitate ma indoiesc pentru ca este un spirit asa este si dumnezeu si ingerii tot spirite si ele dar sa stii ca nu este bine sa faci pact cu diavolul pentru ca el te va face sa suferi pe viata daca tii neaparat sa faci pact cu cineva incearca sa faci pact cu dumnezeu mai bine el te ajuta mai bine decat diavolul care te indeamna la rau si nu la bine dar stai linistit ca treaba asta o vei afla doar cand vei muri atunci vei sti cu adevarat cu cine vei face pactul cu diavolul sau cu dumnezeu tu vei alege daca ai facut pacate grele atunci trebuie sa alegi pactul cu diavolul daca ai facut pacate usoare atunci trebuie sa alegi pactul cu dumnezeu dar numai atunci vei sti dar eu cred ca nu exista nimic nici diavolul nici dumnezeu nici ingeri pentru ca sunt spirite le poti simti prezenta dar nu le poti vedea asa ca nu poti sa faci pact cu diavolul dar cred ca ai vazut desene animate ca south parca the simpsons sau family guy acolo s-au petrecut chestii de astea dar sunt desene animate ca si filmele serialele nu au legatura cu realitatea sunt doar fictiuni adica lucruri care nu exista in realitate si au fost inventate de regizorii sau producatorii pentru rating si pentru amuzament in acelasi timp dar stai linistit ca nu exista lucrurile astea sunt spirite si atat e adevarat ca daca ai incercat sa te sinucizi dumnezeu nu te iarta si nu in rai te trimite ca stie ca ai facut o mare greseala si in iad te trimite dar daca nu te sinucizi dumnezeu te iarta si te trimite in rai ideea este cand faci un pact trebuie sa stii ca numai poti sa dai inapoi nu ai cum daca ti-ai jertfit sufletul s-a terminat adica numai poti sa iei inapoi adica ce ai oferit prin pactul respectiv

| DyNo a răspuns:

Doar daca tu crezi in el.

| GRs a răspuns:

Nu, pentru ca diavolul nu exista.

| 1dintrevoi a răspuns:

Da, se poate, printr-un legamant.
Nu toti aleg sa faca asta. O fac sedusi de unele promisiuni sau chiar fara sa aiba habar. Cei care aleg sa faca asta au o sete inimaginabila de putere si control.

| slyde a răspuns:

Ok nu stiu eu ce va intereseaza chestile astea. nu am citit raspunsurile dar sunt sigur ca uni au zis ca nu exista Dumnezeu/ingeri/demoni Vreau sa va spun ca exista desigur nu exista fantome/pitici/broaste fermecate exista un Dumnezeu in cer dar daca crezi in dumnezeu si el nu exista nu ai pierdut nimica. dar daca nu crezi in Dumnezeu si el exista ai pierdut tot Iisus Hristos a venit pe pamant a murit pentru noi si tu vrei sati vinzi sufletul diavolului? vedem toti unde vom ajunge

| Chrisa28 a răspuns:

Da se poate. Si oamenii aleg asta pentru o viata mai buna pe pamant [putere, bani] dar nu se gandesc ca dincolo de viata asta de pe pamant vor suferii mai mult, o vesnicie, cu cel cu care au facut pactul [poate fii si legamant]

| X-stage_Douacpuncte_1905 a răspuns:

Sunteti niste idioti care nu stiu nimic despre acest subiect!
Lumea asta este asa de idioata incat si cel mai bun om ar face pactul daca ar fi intr-o situatie delicata (familie, copil ) deci ascultati ce va zic, lumea e mica fata de ce rau se afla in fiecare om.