| alexandramara a întrebat:

1Care credeti ca sunt conditiile pentru ca o persoana sa fie realizata in viata? 2Care sunt scopurile voastre in viata?

Răspuns Câştigător
| corbulalbrosu a răspuns:

In primul rand sa aiba o educatie bazata pe o cultura generala solida.In particular sa aiba cunostinte deosebite in domeniul materiilor care ii vor fi necesare in in vederea desavarsirii educatiei si obtinerea unei calificari si ulterior in activitatea de zi cu zi. Scopul final este doar unul, sa devii util societatii si tie insuti.

5 răspunsuri:
| Cameliapantiru a răspuns:

Buna, Alexandra!
Cred ca o persoana realizata in viata este cea care traieste frumos, neajungand niciodata sa se rusineze de faptele sale, o persoana care munceste cinstit, care e sincera, empatica, altruista, o persoana bine educata, cu o cultura generala solida, un job de succes, eventual implicata si in ceva cauze de voluntariat si, nu in ultimul rand, o persoana cu relatii interpersonale (familiale/de prietenie/amoroase) de calitate, bazate pe iubire/afectiune si respect reciproce.
Scopul meu in viata este sa fiu utila societatii prin ceea ce fac, prin ceea ce decid, prin ceea ce gandesc, sa devin profesoara perfecta, care sa le transmita elevilor mei cunostinte la cel mai inalt nivel, dar in acelasi timp si lectii pretioase de viata! Si, in acelasi timp, sa ma implic in mai mult in realizarea cauzelor culturale si sociale pe care le sustin: drepturile omului, protectia animalelor, protectia mediului...

| alexandramara explică (pentru Cameliapantiru):

Buna Camelia! Imi place raspunsul tau si la fel, si eu as vrea sa devin profesoara.Tu ce materie ai dori sa o predai la scoala?

| Cameliapantiru a răspuns (pentru alexandramara):

Nu doar as dori, predau de peste 10 ani limba romana. Sa fiu profesoara a fost cel mai mare vis al adolescentei mele, un vis care implinit s-a dovedit chiar mai frumos decat mi-l proiectasem! Sunt foarte multumita de profesia mea, e, pentru mine, o sursa inepuizabila de energie si fericire, o continua provocare, careia ma straduiesc sa-i fac fata cu success in fiecare zi! Si poate cel mai important invat eu insami de la elevii mei, in permanenta, lucruri noi, e un schimb de experiente util ambelor parti, cred eu, ceea ce e minunat! Iti doresc si tie, draga mea, sa-ti vezi visul indeplinit si sa ajungi la nivelul de satisfactie profesionala la care am ajuns eu! Apropo, pe tine ce materie te pasioneaza si intentionezi sa o predai? Ce facultate doresti sa urmezi?

| alexandramara explică (pentru Cameliapantiru):

Buna! Eu as dori sa predau limba franceza deoarece la asta ma pricep cel mai bine si imi place. Daca doresti sa vorbim mai multe, poti sa imi trimiti id-ul tau pe privat.

| RedDeath a răspuns:

1. Sa faca maximul capacitatii sale.
2. Scopul e sa fac un lucru semnificativ in viata, care sa ramana in urma.