| sematorka a întrebat:

Buna TPU.Am la tema cerinta:Construiti un text narativ din care sa reiasa valoarea prieteniei.Veti introduce, alaturi de naratiune, descrierea pentru prezentarea spatiului in care imaginati actiunea si dialogul pentru a reda vorbirea personajelor. Puteti sa imi dati o idee despre ce sa scriu? Dau fundittza.

Răspuns Câştigător
| allyssa a răspuns:

Pai poti sa scrii ca actiunea se petrece,de exemplu,intr-un parc,vara,; doua pesoane stau pe o banca si vorbesc despre prietenie,descrii si tu cum arata parcul(e foarte frumos,copacii sunt verzi,pasarelele canta mereu,parintii sunt cu copiii prin parc, sau cu animalele sau iubitii se plimba prin parc); dupa construiesti un dialog care sa aiba tema prietenie si din care sa reiasa faptul ca prietenia este importanta si pentru. ca nu in fiecare zi dai peste un prieten adevarat care sa iti fie alaturi atunci cand ceilalti te parasesc, trebuie apreciat prietenul acesta adevarat daca l-ai intalnit deja...sau ceva in genul asta.