| grapefruit a întrebat:

am o problema acum 6 luni am venit in germania. parinti mei au gasit de lucru acolo. si au trebuit sa ma ia si pe mine limba este ff grea dupa 6 luni vorbesc. putin adica nu pot sa port o conversatie normala. moralu imi este la pamant nu stiu ce sa fac nu am prietena, prieteni. dupa ce vin de la scoala ( la scoala la fel. nu socializez deloc. ) stau numai pe PC sau la TV... nu stiu ce sa fac. parca traiesc degeaba cand te gandesti ca. nu ai nimic. sad va rog poate puteti sa-mi dati un sfat. multumesc anticipat

Răspuns Câştigător
| PatyKan a răspuns:

Pai, daca nu cunosti bine limba ar trebui sa o inveti pentru ca altfel iti va fi greu sa vorbesti cu ceilalti.
Nu trebuie sa te gandesti asa, nimeni nu traieste degeaba, cred ca toti avem un rost aici. Tuturor ne e greu sa ne facem prieteni noi cand mergem intr-o tara straina. Si eu am fost plecata, stiu cum e sa fi privit de sus de ceilalti, sa nu intelegi limba si toate cele. Totusi, cauta sa te imprietenesti cu romani, daca nu cunosti bine limba germana. Si cu colegii, fii deschis si nu lasa sa se vada ca esti suparat non-stop. Uneori un zambet te poate ajuta sa iti faci noi amici.
Mai iesi pe afara, mai vorbeste cu vecinii [poate e vreun baiat sau fata cu care te vei intelege bine]. Si e imposibil sa nu gasesti pe cineva care sa te ajute [daca nu sunt intelegatori colegii tai, atunci apropie-te de vreunul care e din Romania sau care e trecut prin ce treci tu acum.]
Bafta! happy