| grapefruit a întrebat:

deci. am o problema mare. parinti mei. au gasit de lucuru in Germania. Si normal ca au trebuit sa ma ia si pe mine eu am aflat asta inainte cu 2 saptamani sa plecam. sunt de 7 luni si ceva aici. limba este foarte grea adica eu am tot interesul sa o invat fac si cursuri la scoala dar dupa atata timp cat sunt aici nu pot purta o conversatie normala decat ce faci. cum te cheama cati ani ai. nu pot spune si eu o gluma. sa imi fac o prietena ( va dati seama trebuie conversatie ) SUNT LA PAMANT deci programu meu zilnic scoala calculator TV( acolo de abia inteleg ceva) si apoi iarasi scoala PC tv si tot asa. in weekenduri nu ies nicaieri stau in casa. numa asa. pe parinti mei ii doare chiar in cot sa zic asa. pe ei doar bani achita datoriile. alteori plang ore intregi cateodata fara gluma chiar am avut ganduri sinucigase straight face deci va rog daca ma puteti ajuta cu 1 sfat vas fi recunoscator Mersi anticipat

3 răspunsuri:
| TheCritic a răspuns:

Buna! Am fost cam in aceiasi situatie ca a ta. Si eu fac in februarie un an de cand sunt aici, in Olanda. Am prieteni dar vorbim pe engleza pentru ca eu nu stiu nimic. Germana stiu si engleza, se zice ca sunt toate 3 limbi germanice dar eu olandeza nu o pot invata. Incearca si tu sa iti rogi prietenii sa vorbeasca pe engleza sau daca nu sa vorbeasca mai rar. La scoala cum intelegi? sau esti in programul de un an pentru invatatrea limbii?

| grapefruit explică (pentru TheCritic):

. ma inteleg. cu profesori.nu sun in niciun program fac scoala normala exact ca ceilalti. veau sa zic ca eu mai inteleg. si daca nu atunci profesori imi explica pe engleza. problema mea e mai putin cu scoala. problema mea este cu prieteni. stii copii aici vreau sa zic ca sunt praf pe limba engleza laughing ei nu fac ca noi limba asta din clasa 1 si sa se concentreze pe ea laughing straight face in pauza eu stau asa. pur si simplu si ma uit pe pereti si cand ii vad pe ceilalti cum rad. vorbesc si nici nu te baga in seama iti dai seama te doare. iti vine cateodata sa plangi.si daca mai vorbesti cu ei mai fac greseli ei au astea der die das des toate. chestiile astea. si cand gresesc bufnesc toti in ras si atunci mai ai un chef de vorbit straight face mda. asta e

| TheCritic a răspuns (pentru grapefruit):

Pff...incearca sa iti gasesti prieteni dar nu printre colegi. Poate vecini sau copiii colegilor parintilor tai. Nici eu nu ma integrez prea bine. In clasa mea sunt pe grupulete fiind scoala internationala. Eu nu deschid gura in olandeza la scoala pentru ca si ei s-ar uita ca prostii la mine si nu ar stii ce zic. Nu prea stiu ce sa zic...e ciudat cand aterizezi asa, intr-o alta tara cu oameni total diferiti. Daca vrei sa mai vorbim imi poti da un mesaj privat cu id tau sau asahappy