| Ellaa20 a întrebat:

Buna TPU.
Ce părere aveți de mămicile gravide fara sprijin de la tata?
Mă simt prost și vreau să știu dacă sunt singura ce apelează in momentele astea doar la părinți...
Mulțumesc frumos, nu vreau comentarii răutăcioase. Va rogsad

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

In ziua de azi poti sa fii mamica singura si sa-ti cresti copii fara tata, fiindca primesti sprijin de la guvern si cateodata chiar de la parinti sau bunici.

Traiesc in occident de peste trei decenii si am lucrat cu femei singure, care aveau nu un copil, ci doi sau trei si se descurcau, chiar daca le era foarte greu.

Viata nu se termina daca tatal dispare din peisaj, dimpotriva, bucuria pe care un copilas ti-o ofera, este imensa si merita sa te sacrifici cat poti, pentru acel sufletel nevinovat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Părerea că sunt gravide.

| dullcat a răspuns:

O alta situatie in care victimele sunt blamate de toti, inclusiv de familie, iar statul nu face mare lucru.

| Freya1 a răspuns:

Sunt tot mai multe femei în situația asta din doua motive.
1.Sunt bărbați cărora nu le pasa, nu își asuma sau se sperie.
2.Sunt femei ce nu calculează un pic situația, relația, omul și fac copii rendom cu cine ști cine.

Nu trebuie sa judecam ca nu avem de unde știi unde ajungem și cum.Eu și soțul nu avem împreună familie ce sa ne ajute cu bebe.Toti se invita și când îl dai sau le ceri se trag pe cu.r.

| Fatamuntilor a răspuns:

Cum adica,, fara sprijin de la tata''?
Il obligi sa il recunoasca, apoi sa plateasca pensie alimentara!
Nepotii mei (copii surori mei mai mari)au crescut fara tata.Dar sora mea s-a luptat sa ii fie recunoscute drepturile.
Actoneaza-l in judecata daca e necesar! Cel putin pana la majorat ii va plati in judecata.Asta dupa ce se naste copilasul.
Sunt sute de mamici aflate in situatia ta! Te bucuri de sprijinul parintilor, esti fericita.

| SilentRain a răspuns:

Tatăl copilului este obligat prin lege sa plătească pensie alimentara până când copilul face 18 ani, cred că trebuie să-l dai in judecata

| VoidEternal a răspuns:

Ce părere sa am. Îmi pare rău că au ajuns în situația asta. Deși uneori și ele au parte din vina din cauza alegerilor pe care le-au făcut, sunt și cazuri în care nu puteau face nimic de la un punct încolo.

| sammie a răspuns:

Nu. Nu esti singura. Sunt o gramada de femei care fac asta. Pentru ca parintii sunt mai experimentati, adica cum te-au crescut pe tine iti pot creste si copilul.

| literallythesamebruh a răspuns:

Nu este nici un fel de problemă să ceri ajutor părinților tăi în astfel de circumstanțe. Dacă nu te ajută ei, atunci cine? Până la urmă, este un copil la mijloc, iar întreaga chestie este doar o etapă a vieții peste care vei trece cu bine. E oribil ca un tată să uite pur și simplu că are o astfel de responsabilitate, dar este realitatea în care trăim și într-o astfel de realitate ne putem aștepta la orice.

| Ellaa20 explică (pentru literallythesamebruh):

Ei, uite că din partea lor nu am sprijin, trebuie neapărat să mă cert cu ei că tatăl copilului nu vrea sa ajute cu bani. Și îmi scot ochii că nu am făcut copil cu părinții mei și că s au saturat sa mă ajute numai ei.