| TPUajutor a întrebat:

Buna TPU cei care pricepeti bine in fizica! Cum se explica faptul ca pamantul poseda camp magnetic insa magnetii daca ai punem cu poli inversati nu plutesc pe neant.Ce vreau sa zic? Daca pamantul are polul + si noi punem un magnete cu polul - fireste el trebuie sa leviteze dar de ce nu leviteaza?

5 răspunsuri:
| Mikhtarian a răspuns:

Pentru ca nu sunt de aceea categorie.
+ cu + este egal cu ++
Trebuie sa fie de aceelasi masura, categorie, ca sa poata sa functioneze.
Asa cum si cablu functioneaza cu un televizorul.
Ce-ar fi sa bagi cablu in dulap sa mearga? Nu merge.
Trebuie sa se identifice, - cu - si + cu +.

| TPUajutor explică (pentru Mikhtarian):

Ai dreptate insa daca folosesc un magnet cum nu as intoarce polul tot nu leviteaza.

| Mikhtarian a răspuns (pentru TPUajutor):

Mai precis?
Detaliaza, nu inteleg.

| TPUajutor explică (pentru Mikhtarian):

Un magnet are 2 poli - si + pamantul sa zicem ca este + atunci daca magnetul sta cu polul - in jos va fi atras de pamant, insa cand al intoarcem cu polil + spre pamant el ar trebui sa leviteze fiindca cum zicei si tu mai sus ++ se respinge

| NCN a răspuns:

Nu stiu fizica dar pot sa iti zic sunt multe probleme la care nu gaseti raspuns sau gaseti foarte greau si nici unu nu iti convine.Asa ca nu te mai chinui sa gaseti raspunsuri ca nu prea are rost.Am incercat si eu dar cam lasa de dorit.