| DelphhiN a întrebat:

Buna TPU daca beau ceai de slabit cam 2 cani pe zi.mananc o saptamana doar fructe si fac exercitii (abdomene...si pentru picioare si fesieri) slabesc intr. o saptamana 5 kg? va rog spuneti. mi...

5 răspunsuri:
| Danutza27 a răspuns:

Nu,atunci cand doresti sa scapi de grasime trebuie sa fii sincer cu tine sI sa te incadrezi in categoria de greutate adevarata, avand in minte noua categorie in care doresti sa te inscrii.Nu trebuie sa mai faci nici o greseala pentru ca orice surplus alimentar fata de ratia prescrisa este totdeauna depozitata ca grasime. Un kg de grasime este echivalentul a 7000 kcal de energie stocata. De fiecare data cand "arzi" 7000 kcal in plus fata de ceea ce consumi, atunci folosesti si 1 kg de grasime. Prin arderea a 500 kcal/zi in plus fata de ceea ce mananci, vei ajunge sa pierzi 0, 5 kg de grasime pe saptamana.Ratia unui soldat de infanterie 2500-3000 Kcal /zi si ala alerga nu gluma. Faci ratia de Kcal care o iei din fructe, presupunind ca vei minca numai fructe apoi vezi ce inseamna cele x ore de antrenament ce scrii tu =slab Ce fel de ceai? O hrana lacto/vegetariana echilibrata pe termen lung te ajuta in 30 zile sa slabesti 4-5 kg ca saptaminal trebuie sa consumi si 200 gr peste fiert. Uite si niste ex sa vezi la ce te inhami Atletii care fac antrenamente foarte grele sI lucratorii manuali uneori ajung la un necesar zilnic de 5000 kcal.Pastilele minune nici sa nu pui gura pe ele, Deci ca o concluzie prin niste exercitii si 2 cani de ceai nu poti consuma in 6 zile 7000x6 Kcal Ce am scris comp la raspunsul anterior

| chokingvictim a răspuns:

Nimanui nu-i pasa

| DeeaLoVe012 a răspuns:

Nu vei slabi sigur daca doar mananci fructe si faci exerciti, trebuie sa tii o cura de slabire daca vrei pot sa-ti dau una.

| DeeaLoVe012 a răspuns:

Nu vei slabi sigur doar daca mananci fructe si faci exercitii trebuie sa tii o cura de slabire, daca vrei iti pot da una.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In primul rand, 5 kg intr-o saptamana este o slabire mult prea brusca,nesanatoasa si nu va fi de durata. Dietele care duc la o asemenea slabire,nu vor asigura organismului energia de care are nevoie,pe care si-o va lua din rezervele sale,pe care,pentru a le reface,vei fi nevoit sa manaci mai mult,lucru care va duce la ingrasare(asa zisul efect yoyo).In plus,nu este garantat ca vei slabi kg dorite intr-o saptamana(lucrul acesta depinde de fiecare organism in parte),deci, pe langa faptul ca-ti pui in pericol sanatatea, risti sa o faci degeaba.Nu poti trai numai cu fructe si ceai,organismul are nevoie de o alimentatie complexa,dar sanatoasa si echilibrata,in acelasi timp.
In al doilea rand,abdomenele nu vor aduce rezultate decat in zona abdomenului(te vor ajuta sa ai un abdomen plat si bine lucrat), iar exercitiile pentru picioare si fesieri nu fac decat sa tonifieze zona sau sa dezvolte masa musculara in aceste zone, nu sa slabeasca.In concluzie,tinand cont de tot ceea ce am scris pana acum,sansele sunt slabe, daca nu nule, sa slabesti 5 kg intr-o saptamana,dar maxime sa-ti distrugi sanatatea.Le poti slabi, in schimb, intr-un timp satisfacator(cam 1 luna,dar poate dura si mai putin sau putin mai mult,in functie de organism).
Pentru asta,elimina din alimentatie produsele fast-food,mezelurile si alte preparate,dulciurile(le poti inlocui cu fructe,pe care le poti amesteca cu iaurt,celeale intagrale,stafide,chiar si putin zahar sau putina miere),chips-urile,sucurile si alte porcarii din comert si nu consuma in cantitati mari nuci,seminte, alune, migdale sau fistic.De asemenea, nu trebuie sa elimini complet painea din alimentatie(are si ea rostul ei), ci doar sa o consumi in cantitati corespunzatoare.In rest, mananca incet si mesteca bine mancarea si bea minimum 2 l de apa zilnic(consumata inainte de masa va reduce pofta de mancare,iar consumata dupa masa,aceasta mentine senzatia de satietate mai mult timp). Portiile trebuie sa fie medii,nici prea mult,nici prea putin(astfel vei asigura organismului energia necesara).In rest,mananca incet si mesteca bine mancarea(lucrul acesta te va ajuta sa nu mananci mai mult decat e nevoie).Cea mai importanta, in schimb, este miscarea.30 de minute de alergare pe zi,cu viteza medie, te vor ajuta sa slabesti frumos, treptat si sanatos.Succes.