| anonim_4396 a întrebat:

dati-mi un sfat pls, dau funda, nu mai suport! Povestea mea incepe asa: inainte eram o familie ca toate celelalte, dar de cand mama si tata si-au pierdut locurile de munca, nimic nu mai e la fel! Mereu sunt certuri, incoventiente, toate se invart in jurul unui singur lucru: bani.As vrea sa fiu la fel ca toti ceilalti, dar nu pot.Eu sunt foarte buna la invatatura, mi-au iesit toate mediile 10, dar pentru ca sunt cum zic unii "tocilara" (desi eu nu sunt asa, nu invat mult, ci doar retin chestiile din prima cand le citesc ) este greu si la scoala.Nu inteleg de ce nu am dreptul sa fiu ca altii, de ce numai banii sau cat de mult urasti scoala conteaza, de ce nu e corect? De ce nu suntem toti egali? Am 11ani, si nu mai pot suporta, mereu plang, si lumea asta ma demoralizeaza, cum pot sa fac fata? Va rog ajutati-ma. Sunt multe chestii pe care doar banii le cumpara, si incet incet, mi-am piedut speranta ca voi putea sa mai castig niste bani pentru ca sunt buna la invatatura.

4 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Cu invatatura vei ajunge intr-o zi sa ai bani si sa nu mai suferi din cauza lor.
Si eu eram saraca la varsta ta si pana mai tarziu. Tata murise cand aveam 7 ani, mama avea salariu mic, a avut perioade cand nu a avut de lucru. Uneori banii ne ajungeau numai de facturi (mai ales iarna). mancam in special cartofi si supa din oase goale (era gustoasa si ele ieftine). Imi amintesc ca din clasa a cincea pana in clasa a noua, inclusiv, am purtat iarna o singura fusta (nu aveam pantaloni sau blugi) care fusese a mamei si se rupsese. Ii pusesem niste petece simetrice de piele si initial mi s-a parut foarte tare. O purtam din octombrie pana in aprilie, in fiecare zi, vineri seara o spalam, duminica seara o calcam. Nu ieseam in weekend iarna ca nu aveam ce altceva sa port. Intr-a noua o uram cu toata puterea. Stralucea deja de prea multa purtare, mai capatase un petec, fusese largita la talie si ii desfacusem tivul ca sa o mai lungesc.
Dar eram prima din clasa si ma intelegeam bine cu toti colegii (care erau cam la fel de saraci). Imi amintesc ca in pauze schimbam intre noi sandvisurile saracacioase (margarina cu sare, pateu ieftin si, in zilele bune, cel mai ieftin parizer) fiindca fiecare se saturase de al lui (care era identic timp de saptamani si luni de zile).
Am invatat mereu foarte bine, acum am un salariu bun (muncesc mult, dar merita), sunt respectata si ascultata, mi-am cladit cariera visurilor mele si viata continua sa se imbunatateasca.
Asadar ai incredere, invatatura te va ajuta sa ajungi departe in viata si sa depasesti saracia.

| RMihai a răspuns:

Esti o fata foarte isteata pentru. varsta ta, in tara asta nu cred mai conteaza daca esti destep sau nu oricum nu castigi mult in comparatie cu cei dinafara, da te va ajuta f.mult pe viitor poti pleca de aici si sa-ti gasesti de lucru usor, te felicit pentru mediile tale, fi sigura ca parintii tai sunt mandri de asta, dar pierderea locurilor de munca inseamna o situatie disperata care duce la lipsa banilor(imi vine greu sa zis dar totul deipnde in ziua de azi de bani totul se invarte in jurul lor) si la grija zile de maine problemele parintilor tai sunt de inteles, vb cu ei si spune-le ca esti afectata de situatia in care va aflati, cel mai mult conteaza sa fiti sanatosi, tu sa inveti bine incontinuare si ignorai pe cei ce rad de asta, esti o fata normala ca toti ceilalti

| DeeDee a răspuns:

Nu cred ca cineva de aici te poate ajuta, decat daca le ofera parintilor tai noi locuri de munca. Ei la asta ar trebui sa se gandeasca acum. Din pacate, banii sunt o problema imensa, si depresia ta a pornit de la certurile parintilor tai.

Nu iti pierde insa speranta - daca nu ti-au taiat conexiunea la internet poate ca treaba nu e chiar asa de grava.
Tu esti o persoana inteligenta, evident - asa ca incearca pe cat poti sa te refugiezi in invatatura sa intr-un hobby necostisitor si poate cateva vizite la un psiholog nu ar strica.

Faptul ca inveti usor denota ca te vei putea descurca mai tarziu in viata - si vei putea castiga bani, asa ca nu te demoraliza. Fii tare!

| Yoana a răspuns:

Daca inveti bine o sa ai si bani.cu siguranta asta. asa ca acum preocupate de inatat si incearca sa nu mai fi suparata din cauza asat. daca iti ocupi timpul invatanta sau facand altceva o sa uiti de asta si totul va fi binehappy