| RockaruL a întrebat:

Buna TPU...Ieri am intrat pe o poza de pe net si am luat niste virusi trojani, dupa care mia intrat o chestie: XP security 2012...Mentionez ca antivirusul nu imi detecteaza acesti virusi. Pot fi sanse sa fie trojani nedetectabili? Cum pot sterge chestia aia si sa scap de virusi?

2 răspunsuri:
neluL
| neluL a răspuns:

@DanielW ti-a spus cum sa inchizi procesul dar pentru al sterge foloseste Malwarebyte de aici:
Descarca Malwarebytes Anti-Malware de aici http://fileforum.betanews.com/detail/Malwarebytes-AntiMalware/1186760019/1 si salveaza-l pe Desktop. (sau link direct download aici http://fileforum.betanews.com/......86760019/1 )
Instaleaza-l si la sfarsit asigura-te ca ai bifat urmatoarele: Update Malwarebytes' Anti-Malware si Launch Malwarebytes' Anti-Malware. Apoi apasa Finish.
Dupa lansarea programului, selecteaza Perform full scan si apoi apasa pe Scan.
La terminarea scanarii apasa OK si apoi Show Results. Asigura-te ca e totul bifat si apoi apasa Remove Selected.(spune ce a gasit aici)
Sau vezi la intrebarile mele ca am Malwarebyte cu licenta FULL!
Bafta!

| DanielW a răspuns:

Buna, si eu am avut aceeasi problema. am intrat la o poza de pe google si am luat "xp security 2012". El este de fapt un virus.
1)Du-te la My Documents-Tools-Folder options selecteaza "view", dupa aia bifeaza "show hidden files and folders" si bifeaza primele doua casute de acolo.
2) Deschide run, si scrie %userprofile%\Local Settings\Application Data, in folderul deschis identifica hxq.exe
3) Apasa Ctrl+Alt+Del - process, cauta hxq.exe si end process.

Asa probabil scapi, pentru mai multa asistenta consulta internetul!