| Mikys99 a întrebat:

O sa rideti de mine dar mi-e frica cind sunt singura acasa noaptea, deja citeva nopți am adormit doar cind a început sa se facă ziua, mi-e frica de monstri si mereu am impresia ca cineva in orice moment poate sa apară in fata mea! Mi-e frica chiar sa dorm singura in camera! Nu stiu ce sa mai fac, nu stiu ce sa mai fac sa scap de fobia asta!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Am pățit-o în clasa a cincea, mai mult din cauza fanatismului religios.
E greu să te convingi că nu îți apare nimeni în spate și să nu îți vină să te întorci, să nu ai imaginile alea-n minte.
Nu știu dacă există vreun leac, dar eu pur și simplu am crescut și nu e vorba că am crezut sau nu în demonii ăia, dar simțeam că pot să răsuflu ușurată.
Încearcă să faci cât mai mult sport în timpul zilei, să ai activități plăcute la care să te gândești (cu prietenii de exemplu) să îți rămână întipărite-n memorie.
În orice caz trebuie să tratezi insomniile astfel încât să nu mai ai timp să te gândești.
Până atunci, lapte îndulcit cu miere, lampă de veghe și ai putea să consulți un medic pentru ceva să îți liniștească agitația interioară, dacă ai voie să iei Passiflora (chiar dacă e naturist, nu o fă de capul tău).

5 răspunsuri:
| Dariusuu a răspuns:

Eşti doar paranoică draga mea, se întâmplă în mintea ta.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Monstrii sint rodul imaginatiei noastre. Nu exista nimic care sa apara in fata ta peste noapte, in afara de parintii tai. Iar ei, te ocrotesc. Cind te culci, inchipuie-ti ca linga tine doarme mama ta. Bea si un lapte cald la culcare.

| TheDarkestBeauty a răspuns:

Am patit-o si eu cand mi-a murit cineva din familie dar poti incepe sa dormi cu o lumina aprinsa(de veghe)sa nu te mai uiti la filme de groaza ca de la asta ti se trage probabil si poate sa vorbesti cu cineva cu care poti vorbi mai deschis decat aici. Poate mama ta sau o prietena ceva.

| flavia2000 a răspuns:

Pff. si eu am avut o problema asemanatoare de a ta. E ca si un copac : cu cat te gandesti mai mult, infloreste mai tare.

| EmyBrt a răspuns:

Buna!
Calmeaza-te..monstrii nu exista iar plus de asta de ce sa-ti fie frica sa dormi singura? ai 9 anii? incearaca sa te calmezi si sa nu-ti mai fie frica..nu exista nici-un monstru.
Pur si simplu stai intinsa in pat si adormi gandindu-te ca nu exista nici-un monstru:3