| Meryem027 a întrebat:

TPU! Un prieten de-al nostru de familie a paralizat, de la un accident de masina.Luna trecuta a mers in clinica de la Mangalia, pentru recuperari. Fiind si eu pe la mare cu familia, am trecut pe la el.Am avut ocazia sa cunosc inca un om, in aceeasi situatie, adica paralizat. Ei bine, el mi-a pus o intrebare de baraj, sa-i spun asa, care v-o adresez si eu voua : Ce ati alege, sa fiti paralizat sau sa aveti grija de o persoana paralizata? Motivati.

Răspuns Câştigător
| Lora a răspuns:

Oh grea intrebare. El probabil batea in partea cealalta adica ar vrea mai degraba sa aiba grija de o persoana paralizata decat sa fie el paralizat si prima si cealalta situatie implica imagini de groaza.Numai cand te gandesti ca are nevoie de mers la toaleta nu-ti mai vine sa mai faci nimic. E greu si sa ai grija de cineva sa-l vezi cum se chinuie, cum ii miroase carnea pe el ca na asa e omul bolnav, sa-l auzi cum tzipa de durere apai sa fii tu in locul acelui om?

1 răspuns:
| Amphitrite a răspuns:

Nu as alege niciuna pentru ca:
1.De ce nu vreau ca eu sa fiu paralizata:As fii total diferita de celelalte persoane, nu as putea sa imi fac nicio nevoie, as sta in spital, as tipa si as suferii cumplit si in plus nu as avea prieteni pentru ca toata viata mea mi-as fii petrecut-o in spitalsad.

2.De ce nu as prefera sa am grija de un om paralizat:As suferii de suferinta lui...Ar trebuie sa-l ajut mereu si este chiar greu sa-l auzi cum sufera, cum tipa si mai ales la toaleta.