| anonim_4396 a întrebat:

Unchiul meu spune tot felul de vorbe urate despre mine si mama mea a aflat si m-a intrebat daca stiu ceva. Mi-a zis mama ca nu stie ce zice mai exact de mine dar sunt vorbe urate. Nu stiu ce ar putea zice de mine pentru ca nu sunt o persoana care sa nu fie cuminte. Fiul acestuia acum ceva timp tot asa inventa tot felul de minciuni cum ca as umbla cu baieti mai derbedei. Si cand s-au dus parintii mei sa il intrebe daca e adevarat ce a zis, a spus ca a glumit cu mine. Cu toate ca le spunea altor persoane nu mie. Mai merita aceste persoane sa vb cu ele? Pe verisorul meu l-am iertat pentru ce a zis cu toate ca nu stiu daca merita. Voi ce ati face ati mai vorbii cu ei? I-ati mai baga in seama? Multumesc

Răspuns Câştigător
| Lamaitzza a răspuns:

Buna,pai daca nu mai vorbesti cu ei ce rezolvi? crezi ca se vor opri ca nu mai vorbesti tu cu ei, din moment ce zic lucruri neadevarate, fara suparare dar inseamna ca sunt niste oamenii fara respect pentru tine si familia ta, niste oamenii chiar josnici as putea spune.Stiu ca nu am dreptul sa judec pe nimeni dar stii ce as face in locul tau? M-as duce frumusel cu tupeu la ei si de fata cu lumea daca ar fi si le-as zice asa " Auzi mai nea unchiule,ce ma barfesti pe la spate? daca ai ceva cu mine zi-mi frumusel in fata si gata,nu mai inventa toate prostiile ca sa imi faci mie si familiei mele rau happy In primul rand uita-te in ograda ta si apoi vorbeste de altiioh go on " Sa aduca dovezi daca are ceva de zis nu sa vorbeasca gura fara dansul. Mie imi place sa imi zica cineva in fata daca are ceva de zis,urasc peroanele barfitoare si doare si mai rau cand sunt din familie,este clar ca vrea doar sa ii faca pe parintii tai sa te pedepseasca sa va certati si etc. Eventual spune-le si parintilor tai ceea ce gandesti,cu siguranta te vor crede. Daca nu vei vorbi cu rudele tale nu ii va afecta cu ceva, mai bine zi-le vreo 2, 3 sa ii lasi muti si gata, iar daca iti zic "ca a fost o gluma" spune-le sa faca glume la adresa altcuiva ca tu nu ai nevoie de glumele dumnealui.Mult succes! :*

1 răspuns:
| sabin89 a răspuns:

Cred ca ar fi bine sa ii bagi in seama, totusi cu anumite rezerve. Sa ramana intotdeauna loc pentru un "Buna ziua". Asta nu inseamna ca nu ar trebui sa le spui ce te deranjeaza. Dar pe un ton amabil, fara cearta.