| Thecurious a întrebat:

Bună tuturor, de ce marea majoritate a bărbaților dezvoltă pasiune pentru fotbal?

10 răspunsuri:
| FataCuChitaraMunților a răspuns:

Pentru că sunt bărbați şi stă în natura lor ca bărbați să fie atraşi de sporturi extreme.Doar nu ai vrea să se uite la telenovele...Prin asta sunt caracterizați ei.Sunt bărbați, sunt stâlpi ai casei, oferă protecție şi siguranță.Le curge prin vene adrenalina.Asta e dovada că ai lângă tine un bărbat şi nu un copil ce se ascunde după fusta mamei.Eu chiar apreciez bărbații care dezvoltă pasiuni pentru sporturi.

| TheGentleman a răspuns (pentru FataCuChitaraMunților):

De când fotbalul este un sport extrem? rolling on the floor

Atunci Rugby, Wrestling, Rodeo, Corida, Kok-Boru, ce sunt?

| RAY a răspuns:

De ce scrii asta ca pe ceva negativ, e o forma de divertisment ca berea

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să scape de acasă 3 ore pe săptămână. să poată urla în voie fără sa arunce televizorul pe fereastră.

| Drimmero a răspuns:

Fotbalul e sportul rege, te nasti ca sa-l iubesti, daca ajungi sa tii cu o echipa, fotbalul devine mai dinamic pentru tine si pui o tona de pasiune si stari.

Sunt si femei care sunt microbiste, desi mai rar intalnite, dar si barbati care n-au treaba cu el.

| Dismally a răspuns:

Comportamentul de turma probabil. Pe mine nu m-a atras niciodata acest sport.

| Paul754880338 a răspuns:

Oamenii in general au nevoie de a fi condusi, de a urma un vis, de a se trezi visand cu ochii deschisi, de a crede in mituri cu staruri bogati si norocosi, de a tipa pretinzand ca stiu mai bine cum se face si cam asta ofera fotbalul. Sau poate a fost usor transformat in ultimii ani, ca sa ofere asta. Fiind vorba de bani, fotbalul este o marfa care si-a gasit locul intre cerere si oferta.

| wpetterssone a răspuns:

Înseamnă că nici eu nu fac parte din această mare, prefer tenisul sau skiul.

| Delcatty a răspuns:

Parerea mea personala.
Pentru ca:
1. E un sport plin de emotie si de anticipare. Oare o sa castige echipa x? Oare ce truc o sa mai faca acel fotbalist pe care il stiu eu ca bun? Acest fapt tine oamenii in priza. La fel se poate aplica si la orice alt sport, doar ca fotbalul este mai imprevizibil fata de tenis. Echipele sunt mari, terenul e mare, acest lucru ofera o gramada de posibilitati. E ca si cand te-ai uita la un film despre care stii foarte putine.
2. Din patriotism, asta in cazul in care joaca echipe din tari diferite si una e conationala. La fel ca mandria adusa de Simona Halep in tenis.
3. Pentru pariuri. Prinde bine sa stii cate ceva despre jucatori daca vrei sa pariezi si sa iti sporesti sansele de castig. E logic.
Acum de ce sunt atrasi mai mult barbatii decat femeile? Cred ca e strict ceva cultural. Femeile sunt mai mult pe partea calma de hobby-uri. Si in alte sporturi, la fel, mai rar dai de femei. Nu deloc, doar mai rar.

| Arrakis a răspuns:

Nu este adevarat. Poate este o mare majoritate daca te raportezi si la sexul feminin. Numai asa. Altfel nici vorba. Doar pentru ca fotbalul e mai mediatizat nu inseamna ca s-a nascut cineva cu inclinatii spre acest joc sportiv.
Plus ca e o balanta care inclina tare mult spre microbist si mult mai putin spre pasionatii adevarati care si practica fotbal (ca hobby, in timpul liber).
In principiu e doar pentru socializare.