| andreywtza a întrebat:

Buna tuturor! Dragilor sunt însărcinată în 5 luni, pe fiecare luna pe mine mă doare in gat, fac puroi imediat. Luna trecuta am avut antibiotic, a dat doctor ginecolog un antibiotic care merge pe sarcina, săptămâna trecută am terminat un antibiotic pentru infecție urinară, iar acum nu pot sa dorm de durere in gat. Mi-am pus și cartofi in gat, nu au niciun efect, am făcut și gargara cu sare, degeaba. Nu as dori sa ajung iar la antibiotice Intr un timp atât de scurt. Va rog spuneți mi ce remedii mai cunoașteți pentru nenorocita asta de durere in gat că m-am saturat de ea. Ofer funda.

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Uite aici cateva sfaturi naturiste:

1 Cratof ras si putins stors de zeama, care se ruleza intr-o batista si se stropeste cu spirt medicinal, apoi se pune la gat, pe zona inflamata. Se tine toata noaptea si se arunca dimineata.

Gargara cu apa calduta si sare, iarasi este eficienta.
Dar trebuie saai rabdare ca nu dispare infectia in cateva ore.

Mai poti amesteca 1 lingura de miere de albine cu 2-3 lingurite de zeama (proaspat stoarsa)de la o lamaie si iei cate o lingurita din amestec, inghitind incet-incet, cate 1 lingurita la fiecare ora.
NU bea apa dupa ce ai luat amestecul de miere cu lamaie, fiindca mierea este antibiotic natural, iar zeama de lamaie inhiba durerea locala.

Cat timp ai dureri de gat, nu bea nimic rece sau fierbinte, doar caldut!

Este indicat sa NU mai iei antibiotice deloc fiindca afecteaza copilul, putand sa-l nasti surd, mut sau cu alt handicap.

sanatate multa!

3 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu ati invatat nimic din covid,nu se ia antibiotic cand esti racit,poarta masca,masca este foarte buna te protejeaza de microbi,virusi, spalate pe maini cu sapun si spirt, nu te atinge la nas, ochii, fata, fii ca in perioada covid si cumpara zinc si vitamina d si eu am masca cumparata de aia n95

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai sistemul imunitar varza, nu prea ai ce face...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Multe afecțiuni ale gâtului trec cu ceai de salvie.Sau propolis. Dacă ai voie in sarcină.