| anonim_4396 a întrebat:

Va rog sa-mi raspundeti cati mai multi la aceasta intrebare ca sa pot ajunge la o concluzie.Sunt in clasa a X-a la filologie.Este un liceu bun cu profesori buni, si aceasta este una dintre micile probleme. Eu vreau sa dau la medicina si imi doresc sa ajung un medic foarte bun si dupa cum stiti eu nu mai fac chimie si biologie de la anul si nici matematica si fizica.Problema este ca ma bate gandul sa ma mut la stiinte ale naturii din a XI-a. O alta problema este ca liceul meu nu are acest profil, insa il are un alt liceu Vasile Alecsandri, dar nu am auzit lucruri bune despre profesorii lui, chiar daca este printre cele mai bune licee. Mi s-a spus ca profesorii sunt rai si esti nevoit sa faci meditatii ca sa treci (mentionez ca nu-mi permit sa fac meditatii), nu stiu ce sa cred. Acum cateva zile am realizat ca m-am amagit singura, mi-am dat seama ca am nevoie de matematica si fizica, m-ar ajuta mult, cum am mai zis vreau sa ajung un medic foarte bun.Intrebarea mea este ce ati face in locul meu? Sa ma mut, desi nu am certitudinea ca voi face fata? si asta pentru ca nu am facut cine stie ce matematica la profilul meu si nici o problema la fizica, insa la chimie ma pricep, desi m-am gandit ca in vacanta mare sa-mi iau culegeri cu probleme rezolvate de matematica si sa lucrez la ele poate se prinde ceva... sau sa raman la profilul acesta, insa unde ma cam sufoca latina si istoria si alte materii, nu ca nu pot invata sau ca nu mi-ar placea dar prea vor sa invatam totul, lectii inutile ( mai mult la latina gramatica), care pe viitor nu-mi vor fi de niciun folos si pe care le voi uita si mai ales sunt intr-o clasa care nu este unita deloc, unde se barfeste tot timpul, noroc ca am totusi cea mai buna prietena in clasa, ca am cu cine discuta, e singura persoana care nu este falsa ca ceilalti.Imi este teama ca este prea tarziu sa-mi schimb profilul si daca o sa dau de o clasa la fel ca cea in care sunt, chiar am nevoie de un raspuns, nu stiu ce sa fac. Va rog raspundeti-mi cati mai multi, si mai ales daca stiti persoane care au fost in situatia mea.Si inca ceva, daca sunteti de la liceul Vasile Alecsandri din Bacau, poate imi puteti spune mai multe despre liceu, daca este adevarat ce se zice despre profesori... Multumesc anticipat.

Răspuns Câştigător
| sematorka a răspuns:

Si eu am trecut printr-o situatie asemanatoare.Profesorii care se spune despre ei ca sunt rai, sunt pentru persoanele care nu vor sa invete. Daca esti silitor du-te intr-o zi si le zici ca vrei sa asisti la ora, pentru ca vrei sa vezi cum se comporta profesorii cu elevii. Mai bine de bazezi pe fapte reale nu faci, ala bala portocala

3 răspunsuri:
| babyblue a răspuns:

Nu prea stiu ce sa zicthinking
Totusi, mi-ar fi de ajutor daca mi-ai spune la ce liceu invetithinking

| analoveskorea a răspuns:

Si eu sunt din Bacau, sunt in clasa a 8-a si vreau sa dau chiar la Vasile Alecsandri la acest profil stiintele naturii pentru ca mai tarziu vreau sa dau la Medicina, intial vroiam la filologie sau stiinte sociale bilingv oricum ceva profil uman dar asa nu cred ca mai pot da pe urma la Medicina, am auzit si eu ce se spune despre profii de acolo...saptamana trecuta au venit la noi in scoala un baiat de la Ferdinand unul de la Vranceanu si un baiat si o fata de la Alecsandri eu stiam de faza cu meditatiile la Ferdinand, ei ne-au spus ca nu sunt adevarate miturile astea despre profi ca intr-adevar sunt severi dar totusi nu sunt elevii atat de fitiosi cum se spune si nu e adevarat ca daca nu faci meditatii nu treci clasa...nu stiu sigur ce sa cred ce stiu e ca orcat de rai ar fi profi de acolo n-am sa dau inapoi acum vreau neaparat sa ajung un medic bun si de obicei cand imi pun ceva in gand reusesc
stiu ca am vorbit cam mult despre mine si am uitat sa dau raspunsul concret la intrebarea ta in locul tau m-as gandi bine nu cred ca de la filologie poti da la Medicina si chiar daca se poate ti-ar fi greu, eu una am o verisoara medic si mi-a zis ca daca pe viitor vreau sa urmez cariera asta sa dau la stiintele naturii, eu zic sa nu te temi de povestile astea despre profi nu cred ca sunt adevarate am auzit si eu ca la Alecsandri cica e o profa de biologie care pune numai 3 si 4 da' asta nu prea mi-a influentat decizia
In concluzie in locul tau m-as transfera acolo dar tu faci ce vrei daca iti place aici la filo si crezi ca vei reusi sa devii si asa un medic bun cum ai spus atunci ramai la filo la liceul la care esti acum...decizia iti apartine tie dar am incercat sa te ajut sper sa fi reusit putin

| NoName_2639 a răspuns:

Ideea este ca a venit o colega noua de la liceul respectiv si mi-a zis acelasi lucru :profesorii sunt cam rai, motiv pentru care s-a mutat la noi, si invata foarte bine.