| crismaria0708 a întrebat:

Voiam să știu ceva.In special de la cei care sunt la Facultatea de limbi străine din București.
Daca de exemplu, eu vreau sa dau la coreeana și încă o limbă trebuie să dau examen la ambele limbi? Adică nu e o problemă cu asta, numai că m-am interesat și nu am vazut examene de limba coreeana. Poate să îmi explice și mie cineva? Și care e chestia cu specializarea A și B? Se pune accent mai mult pe specializarea A sau cum?
Poate cineva să explice mai amănunțit? Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| Furnicuta000 a răspuns:

Nu, la UNIBUC la limbi straine se da examen la ORICARE 2 limbi vrei tu (una din ele poate sa fie si romana) pentru a studia ORICARE 2 limbi vrei tu. Adica de ex poti da examen la engleza si franceza si tu sa iti alegi sa studiezi coreeana si suedeza.
Exista pe site un tabel cu limbile A disponibile si limbile B disponibile din anul urmator. Iti alegi de acolo. Si admiterea se face pe baza mediei de la examen. Deci daca tu vrei coreeana (de obicei e bataie pe ea) trebuie sa iei nota foarte mare la examen.
Si da, limbile astea le iei de la 0, nu iti cere nimeni sa stii vreo boaba de coreeana, inveti totul acolo.
Mai bine e sa iti alegi o limba usoara si una grea (de ex portugheza si coreeana) pentru ca daca iti alegi chineza si coreeana (nici nu stiu daca chineza este in lista pentru A dar dau un ex) ti-ai pus singur streangul de gat, in facultatea aia iti dai duhul laughing
Deci mai intai verifica listele si metodologia de admitere, nici macar nu sunt aceleasi limbi in fiecare an, de ex clase de suedeza nu se fac in fiecare an din cate stiu, se alterneaza cu olandeza, un an suedeza si un an olandeza.

| crismaria0708 explică (pentru Furnicuta000):

Am înțeles acum.Multumesc foarte mult!

1 răspuns: