| DragosMarve09 a întrebat:

Cand sunt intrebati adolescentii daca le plac manelele si ei fac gen o fata "Euuu nu niciodata ce e cu tiganeala aia" ceva de genul si ei spun "Eu ascult melodii gen muzica pop, hip hop, rap, rock" etc. Vreau sa spun de ce reactioneaza asa sunt chiar asa neplacute aceste melodii adica si eu mai ascult pop sau rock din cand in cand dar nu reactionez asa cand sunt intrebat daca ascult manele.
Sper sa ma lamuriti. Multumesc

4 răspunsuri:
| siriusblack98 a răspuns:

Raspunsul ar trebui sa fie mai mult decat evident la ora actuala.Manelele reprezinta un gen de muzica foarte prost vazut de catre opinia publica din cauza mesajelor transmise (femei, bani, numarul 1, smecherie si alte prostii fara sens). In alta ordine de idei, tu generalizezi ca si cum toti ar asculta manele dar nimeni nu recunoaste? Sunt foarte multi care nu asculta. Sunt de asemenea si foarte multi care asculta dar nu recunosc. Exista oameni din ambele categorii.

| Nustiu26357 a răspuns (pentru siriusblack98):

"Manelele reprezinta un gen de muzica foarte prost vazut de catre opinia publica din cauza mesajelor transmise (femei, bani, numarul 1, smecherie si alte prostii fara sens)"
Dar hip-hop ce transmite? Cum sa fim oameni buni? Hip hop transimte tot aceeasi mesaj:Bani multi, masini scumpe(drifturi), femei!
Deci...

| siriusblack98 a răspuns (pentru Nustiu26357):

Pai si de ce imi spui asta de parca mi-ai reprosa ceva? laughing Am afirmat sau infirmat orice legat de hip-hop? Aici vorbeam strict de manele.

| NoTurbinaNoGood a răspuns (pentru Nustiu26357):

Hip-hop are niste mesaje mult mai proaste decat manelele.
Nu prea auzi in manele povesti cu frati care se omoara pe strada ca in telenovele, iubite care sunt ucise de martorii lui Iehova cat timp gangsterul merge sa cumpere paine si iaurt, ori cat de proaste sunt femeile (de parca pe ei i-ar fi adus barza).