| chiftelutacrocanta a întrebat:

Care animal e mai destept, un peste sau o furnica? Care are creierul mai mare?

4 răspunsuri:
| J0B0MAT a răspuns:

Pestele e destept in mediul lui, furnica in mediul ei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Evident că pestele are creierul mai mare decat furnica.

| JetBlueJet a răspuns:

Nu cred ca marimea creierului e atat de importanta.Stii ca sunt si oameni care au creierul 'de nu stiu cate ori' mai mare decat a unui peste :)) Si nici nu stiu sa gandeasca pe jumate' cat gandeste pestele (sau furnica) :)) Din cate am inteles de pe site-ul asta http://www.zooland.ro/curiozitati-despre-furnici-3951 : FURNICILE sunt CELE MAI INTELIGENTE insecte. Creierul lor contine in jur de 250.000 de celule nervoase, fiind cel mai bine dezvoltat dintre toate insectele. Prin comparatie, creierul uman are 10 milioane de celule. :)) :) :D

| JetBlueJet a răspuns (pentru JetBlueJet):

Si asa cum zicea si R€inA : "Pestele e destept in mediul lui, furnica in mediul ei."winking :* laughing