| Crisstinayy12 a întrebat:

Care credeti ca e cea mai insuportabila durere a corpului? Eu cea de burta...

20 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Durerea de eliminare a pietrelor de la rinichi, avand aceeasi intenstitate cu durerile de la nastere.

| Drimmero a răspuns:

O masea cariata rau doare ca dracu, e infioratoare durerea, nu dormeam lejer 2 nopti din cauza unei masele cariate, imi venea sa o scot singur cu un cleste, dar faceam mare prostie.

Durerile de testicule sunt iar pentru barbati ceva nasol, practic nu mai poti merge cand te lovesti acolo, durerea se propaga in burta.

Si o mana rupta doare foarte tare, mi-am rupt o singura data mana de era sa imi iasa osul, m-a durut si simteam ca ceva ma strange in locul ala ca o menghina, practic nu mai puteam sa misc mana.

Cam astea 3 am simtit pe propria piele, sper ca niciodata sa nu le mai simt.

floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Cea a sufletului, cred. Când îți mor părinții. Sau copiii. happy

| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Durerea de testicule, de măsea și de burta, dar eu când am întrerupt tratamentul (nu se spune) simțeam ceva echivalent cât toate 3 la un loc

| anonim_4396 a răspuns (pentru floresdemayo):

Scuze, din greșeală ți am răspuns ție laughing

| Felys a răspuns:

Toate durerile sunt la fel de rele dar depinde de intensitate

| Apokales a răspuns:

Aia de masea.

| AnastasiaK a răspuns:

Din ce am experimentat eu, cele mai urate mi s-au parut alea de la dentist (deci la nivelul nervilor dentarj) si cele care au implicat scoaterea firelor...in zona feței ca in alta parte n-a fost cazul.

Totusi, n-am experimentat nasterea si nici testicule n-am, hemoroizii iar sunt subiect necunoscut pentru mine...si ce s-a mai mentionat mai sus, asa ca nu pot sa compar cu orice.

| Drimmero a răspuns (pentru AnastasiaK):

Aprob la faza cu dentistul, acum ceva timp mi s-a facut obturare de canal fara anestezie, durere ca aia nu am simtit in viata mea, durea mai tare decat o masea cariata, durerea asta era cumva intensa de o simteai undeva inspre sinusuri, nu stiu exact cum s-o descriu, cert e ca strangeam din pumni ca sa nu scot vreun zgomot, ma gandeam ca ma fac de ras daca ma manifest cumva asupra durerii, am indurat minute bune, minim 30 lucrarea aia, la final mi-a zis dentistul ca nu sunt normal rezistand atat fara sa ma misc din cauza durerii, ca sunt extraterestru )))

| AnastasiaK a răspuns (pentru Drimmero):

Din fericire eu am norocul sa am 2 prieteni stomatologi si la unul din ei apelez mereu cand am nevoie. Asa ca pentru niste chestii micute stam si cate 2-3h ca mai vorbim intre timp, imi explica fiecare procedeu, ce face cu fiecare instrument, cum se numeste, etc. Iar daca simt ca durerea e prea mare, mai gasesc eu scuza sa intrerup si sa trag de timp pana ma simt pregatita psihic din nou. Prostia a fost a mea ca, desi am mers mereu cu probleme foarte mici, carii care abia atingeau smaltul, o data cand am fost intrebata daca vreau anestezie, am zis nu. Adevarul e ca prezentase lucrurile la modul "bai, n-ar trebui sa doara ca e doar smaltul, dar o sa fie un pic aproape de nerv, deci daca vrei anestezie, facem". Eu, desteapta rau, am gandit ca nu ma doare pe mine un dintisor, doar am simtit atatea lovituri urate la antrenamente, am o oarecare rezistenta la durere, ce-mi trebuie mie anestezie?!? Eh, la final am concluzionat ca mai bine ma batea cineva doua ore fara oprire si eram mai fericita. Durerea aia ascutita e teribila... sad

| Drimmero a răspuns (pentru AnastasiaK):

Ce spui tu e ca ti-a umblat cu polizorul/freza in masea/dinte, asta inteleg. Doare si cu polizorul cand ajunge deja la nerv, dar e o durere mai ascutita cand, cand atinge probabil si gingia sau nervul.

La mine a fost diferit, mi-a bagat ace in masea, mai intai a pilit bine caria, apoi baga niste ace pe care le forta cumva in nerv, eu asta simteam atunci, erau destul de mari acele alea, cu un instrument special pe care il dadea sus-jos in maseaua mea deja stiam momentul cand incepe durerea, dura vreo 2 secunde cat timp baga acele in nerv, se repeta procesul minute bune ca sa curete infectia aia, canalele. M-am invatat minte, cum am o problema minora am fugit direct s-o fac, nu mai astept, ca era sa raman fara maselele alea afectate, avand infectii vechi de la alimentatie 100%, sucuri acidulate. Acum sunt bine, am rezolvat problemele, cea mai dureroasa procedura la dentist e clar umblarea pe canale, obturarea, te rupe daca nu ai anestezia facuta. Eu nu am zis sa nu-mi faca, s-a apucat direct, probabil sa vada unde e buba si sa simt pe viu, sa stie cum sa umble, desi aveam si radiografia facuta, a fost ciudat, nu cred ca se astepta sa doara asa, am rezistat eroic, dar cateva zile m-a durut locul unde a umblat, nici nu prea puteam manca, nici antiinflamatoare nu luam, asteptam sa treaca de la sine. E misto la dentist, dar sa te duci cand n-ai probleme mari ci sa te duci pentru igienizari si inspectie 'tehnica', daca te duci cand ai probleme se ingroasa gluma si pretul. Aveam morcovul in dos cand m-am dus la inceput, imi era frica, dar am vazut ca nu mi se face rau ci doar bine. Daca ar fi sa dau un sfat e asta : Duceti-va din timp daca aveti probleme sau macar la controale, e mai ieftin si mai bine.

| AnastasiaK a răspuns (pentru Drimmero):

Eu stiu ca la mine a fost nimic, tocmai de aia consider ca durerea la dentist e cea mai urata. Pe principiul: daca preferam o bataie de două ore (and I'm not kidding) in locul chestiei aleia...nu vreau sa-mi inchipui cum o fi la situatii ca a ta, scoateri de masele si mai stiu eu ce. Deci felicitari pentru eroism!

| Drimmero a răspuns (pentru AnastasiaK):

Cu siguranta a fost dureros si la tine, mai ales ca a fost fara antestezie. Crede-ma, durerea la dentist e pe un timp scurt, nu trebuie sa alegi o cale extrema pentru a o inlocui, nu-si are sensul, nu fii dura cu tine!

O scoatere de masea e lejera, iti face anestezie si nu doare, cea mai dureroasa practica e obturarea de canale, cu siguranta ai fi rezistat si tu, desi nu-ti doresc sa ajungi acolo, asta ar insemna infectii si carii care patrund la nerv + costuri mari pentru refacere, caci obturarea consta in curatarea lor, apoi maseaua dupa ce are nervii scosi devine casanta si se poate sparge, trebuie sa ti se puna pivot si coroana noua, ceea ce inseamna alte sute de lei pe langa cele date pentru obturare. Multa sanatate!

Răspuns utilizator avertizat
| brokxy a răspuns:

Banuiesc ca nu ati simtit niciodata acea durere in cu** r de la hemoroizi laughing este oribila.

| whatisthis19 a răspuns:

Toate durerile sunt insuportabile in functie cat de tare e lovitura.

| Apokales a răspuns (pentru whatisthis19):

Nu chiar, ca de la un nivel nu mai simti nimic.

| User23434 a răspuns:

Un sut in testicule, cea mai puternica durere. E echivalent cu ruperea mai multor oase simultan, mai dureroasa decât nașterea.

| andreea567890123 a răspuns:

E mai rau cand iti rupi piciorul. Dar, într-adevăr, cea mai grea e durerea de burta

| SalutFrate112 a răspuns:

Pai cea mai insuportabila durere la mine a fost cea de stomac. Am gastrita!