| ambicio a întrebat:

Care credeți că e cea mai mare necesitate a adolescenților (în ziua de azi)? Ce aspect le lipsește din educație?

11 răspunsuri:
| Bacemi a răspuns:

Pe cineva care să creadă în ei mai mult decât o pot face ei. Care să îi învețe cum să gândească și nu ce anume. Oameni care să nu le nege sentimentele, dar să le explice că acestea sunt doar mesaje de care trebuie să țină cont. Să îi învețe să ia decizii asumate și să suporte consecințele cu demnitate.

| T0T a răspuns:

Educația și buna creștere. La a doua întrebare generalizezi.

| WaterDrop a răspuns:

Necesitate? Mancare si un acoperis deasupra capului.Restul tin de proasta crestere.

| Doarunaltutilizator a răspuns:

La adolescentii din ziua de azi le lipsesc multe lucruri cum ar fi
Educatia, morala, pedepsele, bataia din partea parintilor(unde e cazul), inteligenta.
Bataia e rupta din rai, sa stii si tu.
De asta generatia din prezent de aici este una de rahat.

| ambicio explică (pentru Doarunaltutilizator):

Eu nu sunt de acord cu tine, cu bătaia nu rezolvi nimic ci înrăutățești mai mult situația. Ca adolescent dacă primești respingere sau agresiune din partea părinților, e foarte rău pentru că te determină să te închizi în tine. Și, dacă te închizi în tine urmează viciile care par să acopere golurile interioare.

| Doarunaltutilizator a răspuns (pentru ambicio):

Da,sunt de acord si cu ce ai zis si tu, nici eu nu as sugera bataia dar cand vezi ca copilul tau nu asculta de vorba buna chiar si daca esti bland cu el asta nu inseamna ca n-ai voie apoi sa ii dai cate o palma sau sa il tragi de urechi cand face tampenii, oricum eu zic ca majoritatea parintilor de acum nu au habar cum sa isi educe copiii si nu fac decat sa ii puna telefonul sau tableta in mana ca sa taca din gura sa nu ii deranjeze pe ei mai mult.

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Bunul-simț și respectul

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea mai mare necesitate? Nu ti-as putea da un raspuns concludent chiar acum, dar sunt destul de sigur ca au uitat sa mai fie prezenti in viata lor. Sa gandeasca inainte de-a incepe ceva, sa invete din greselile facute astfel incat ele sa fie facute doar o singura data, ceea ce ar face ca ele sa numai fie greseli ci lecti valoroase pentru o viata mai buna.

Răspuns utilizator avertizat
| Andersen2k18 a răspuns:

Un bun suport moral, le lipseste adolescentilor, si exemplele bune si de valoare, nu ceea ce vad la TV si pe strada.