| mastadont a întrebat:

Care credeți că este mai grea, munca fizică sau cea intelectuală?

15 răspunsuri:
| AnemonaP a răspuns:

Ambele sunt foarte grele. Depinde de persoana. Pentru mine munca fizica este mult mai grea.

| aditimus a răspuns:

Indiferent de munca tot munca se numeste.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Intelectuala. Pentru ca vine la pachet cu stresul.
Munca fizica iti mentine organismul sanatos si mintea limpede.
Bine, munca pe santier sau in padure (unde se depune foarte mult efort fizic) iti cam atrofiaza mintea. Nu mai ai timp si energie sa gandesti. Incepi sa vorbesti scurt si rastit, chiar daca ai fost destept inainte. De aia sunt mai limitati cei din domeniile alea.
Alegerea nu trebuie facuta dupa "care este mai usoara", nici dupa parerea mea sau a altcuiva. Alegi ceea ce iti aduce satisfactii pe masura asteptarilor tale, atat banesti, cat si sociale ori de orgoliu. Trebuie sa faci ceea ce iti place, cu alte cuvinte. Poate fi si sapatul de santuri, ca e foarte bine platit, si nu oricine face fata.

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Din punct de vedere fizic, cea fizica.
Din punct de vedere intelectual, cea intelectuala.

| mentholinks a răspuns:

Fizica fiindca trebuie sa fii acolo. La cea intelectuala e mai simplu ca te poti deconecta cand doresti cate un minut doua.

| Lukasssz a răspuns:

Ambele

| oglindasultanului a răspuns:

Munca intelectuala e cea mai dificila, si cea mai coruptibila. multi nu reusesc sa-si stapaneasca propria minte.

| wildthing a răspuns:

Depinde cine-o face.winking
De exemplu, daca esti Einstein, ma gandesc ca ti-e mai usor sa prestezi munca intelectuala decat fizica, iar daca esti unu' cu creierul cat o nuca, dar cu muschi de bivol, invers.winking

| FreddieM a răspuns:

Nici una. Devin grele când nu ești pregătit suficient.
Cheers

| CIaudiu a răspuns:

Mai bine te omori sa cauti virgula uitata din miile de linii de cod decat sa muncesti ca un robot neincetat in abatoarele din Germania. laughing

| Niciunnumedeutilizator a răspuns:

Pentru cei mai puțin dotați intelectual, ambele.
Pentru cei mai dotați intelectual, cea fizică sau niciuna.

| FilosofulDepresiv2022 a răspuns:

Pentru mine sunt grele amandoua!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

A doua varianta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cea fizica ca se poate ajunge la hernie sau la probleme grave ireversibile la coloana.

| Dekle a răspuns:

Cea intelectuală după părerea mea, ambele pot avea urmări.
Gen daca lucrezi prea mult fizic sau intelectuala o sa ai probleme de sanatate. Ambele duc la aceeași problema.