| Ciprian964335345 a întrebat:

Care este conceptia voastra despre cei care au doar studii medii?

12 răspunsuri:
| LoveSleep a răspuns:

Nu contează. Studiile, respectiv diplomele, nu demonstrează nimic.
Era tipul ăla foarte inteligent, Levi, parcă, pe Youtube, care nici măcar nu a dat bacul.

| T0T a răspuns (pentru LoveSleep):

Atunci de ce mai stai la facultate?

| LoveSleep a răspuns (pentru T0T):

El a întrebat care e concepția mea despre cei care au doar studii medii, nu ce beneficii pierde că nu are studii superioare.

| LoveSleep a răspuns (pentru LoveSleep):

Și nu că mi-ar păsa, dar de când o părere personală, poate fi eronată?

| T0T a răspuns (pentru LoveSleep):

" Studiile, respectiv diplomele, nu demonstrează nimic"
Dacă ar fi așa nimeni nu ar mai da bacul.

| LoveSleep a răspuns (pentru T0T):

Eu răspundeam la întrebare, nu la gândurile din capul tău.
Prin "studiile[...]nimic" mă refeream că ele nu demonstrează ce fel de persoană ești, că nu au nicio relevanță când vine vorba de cât de inteligent ești.
Sunt destui oameni cu diplome, foarte, foarte proști. Iar dacă diploma aceea ar demonstra inteligența, atunci tu ai fi geniu după ce termini facultatea.
Ups. Hai, gata cu fotosinteza. E plictisitor să fiu serios.

| T0T a răspuns (pentru LoveSleep):

Nu ai specificat că nu demonstrează ce fel de persoană ești, deci alea au fost doar gândurile din capul tău. Tu ai folosit cuvântul "nimic".

NIMÍC, (I) pron. neg., adv., (II) nimicuri, s. n. I. 1. Pron. neg. (Indică inexistența unui lucru, a unui fapt etc.) Niciun lucru

" nu ce beneficii pierde că nu are studii superioare."
Faptul că alege să piardă acele beneficii deja demonstrează ceva.
Un om poate alege să muncească pentru a ajunge undeva sau să aibă alte planuri pe care poate să le pună în aplicare să ajungă undeva în alt mod sau pur și simplu să nu poată. Toate sunt lucruri care pot rezulta din absența diplomelor, adică demonstrează totuși ceva. Nu a zis nimeni nimic legat de inteligență, ceva poate însemna orice lucru. Nimic nu înseamnă orice lucru, nimic înseamnă niciun lucru.
Dacă eu termin facultatea asta nu înseamnă că sunt un geniu, înseamnă că m-am ținut de treabă destul pentru a realiza acest lucru și pentru a ajunge la o nouă etapă a vieții.

| LoveSleep a răspuns (pentru T0T):

Nu dau 2 bani pe părerea ta, GreyNuleț, mi-e lene să citesc toată aia.
Ce ar trebui totuși să știi e că în general, răspunsurile la întrebare, se referă strict la ea și că nu e necesar să specifici asta.
Tu continuă să evaluezi acolo, îți sporește încrederea în tine. E de bine.

| T0T a răspuns (pentru LoveSleep):

Păi concepția ta nu trebuie să fie doar de inteligență sau de ce fel de persoană ești, tocmai asta am încercat să spun. Concepția ta poate să fie despre absolut orice lucru nu de "nimic".
Nu am scris așa mult, doar că definiția din dex a umplut puțin răspunsul, oricum bănuiam că o să îți fie silă să citești.

Nu am nevoie de ceva să îmi sporească încrederea în mine, mă consider realist în ceea ce mă privește, zic că e ok atât deocamdată.

| T0T a răspuns (pentru T0T):

Ca să răspund la întrebare faptul că un om are doar studii medii mă va face să îmi pun niște întrebări dar desigur că nu voi ajunge la concluzii pripite, întâi voi vrea să știu de ce s-a mulțumit persoana respectivă doar cu atât sau dacă doar atât a putut. Foarte mult contează și cauza, nu numai rezultatul iar eu ca persoană amicală voi fi diferită de un interviu la job care nu dă 2 bani pe asta.

| T0T a răspuns (pentru LoveSleep):

Slipărici supărăcios laughing

| PeFuga a răspuns:

Le-as spune "poti mai mult de atat!".