| neanicu a întrebat:

Care sunt caracteristicile predominante ale zodiei Fecioara?

3 răspunsuri:
| catthshshshs a răspuns:

Din cate stiu eu, nu sunt persoane prea fidele si au mereu tendinta sa critice, au un dezvoltat spirit al observatiei.

| Lorelai a răspuns:

Le place la nebunie sa critice...

| .::CyBeR::. a răspuns:

Barbatul: se distinge prin grija pentru eleganta vestimentara. Nu are un caracter prea vesel. Nu se indragosteste usor si, deseori da impresia ca munca sa, cariera, interesele intelectuale si stiintifice au mai multa importanta decat legaturile sentimentale. Viata conjugala este foarte tulburata, ceea ce antreneaza o existenta plina de neplaceri si suferinte. Datorita spiritului critic, nu se decide niciodata sa divorteze, si cauta mai degraba sa compenseze aceasta frustrare prin relatii extraconjugale. Este un barbat care exercita o mare atractie asupra femeilor, datorita farmecului intelectual pe care-l emana, cat si devotamentului de care face dovada cand este cu adevarat indragostit.

Femeia: deseori, nativa din Fecioara este de o frumusete deosebita: inclinata cu moderatie spre pasiune, are in ea ceva rece si sever, facand-o poate, antipatica. Stie sa se angajeze cu abilitate in flirturi si aventuri. Sensibila si timida, pune deseori in pericol legaturile facute, datorita analizei careia il supune pe barbatul iubit, ca si propriul comportament. Una dintre principalele calitati ale femeii nascute sub semnul Fecioarei este rapiditatea cu care vine in ajutorul altuia; iar unul din darurile sale remarcabile este de a sti sa faca ordine in viata dezordonata a unui barbat. Se imbraca cu simplitate; ii place stilul clasic si considera eleganta sinonima cu sobrietatea.

Sanatatea: nativii din Fecioara se bucura rar de o sanatate infloritoare. In timpul copilariei, sunt victimele tuturor bolilor infantile si accidentelor usoare, dar pe parcurs sanatatea lor se amelioreaza. Au o anumita tendinta spre anemie, spre tulburari de ordin digestiv si intestinal, in principal de origine nervoasa. Daca ajung sa suporte interventii chirurgicale, acestea privesc mai ales organele genitale.

Caracter: In cea mai mare parte a cazurilor putem spune ca individul nascut sub semnul fecioarei nu este nici pasionat, nici sentimental. Are viata sa proprie, foarte discreta, careia prezenta cuiva i-ar conferi un ritm cu totul diferit. Ii plac prieteniile de ordin intelectual. Este inclinat spre economie fara a fi totusi avar. Are un dezvoltat simt al devotamentului si, chiar daca nu este absolut necesar, va gasi totdeauna mijlocul de a se sacrifica pentru cineva.