| RAY a întrebat:

Care sunt plăcerile tale nevinovate? Ce anume crează plăcere omului?

6 răspunsuri:
| Hyperion7 a răspuns:

Plăcerea mea nevinovată este zaharul,deși nociv,pur și simplu nu ii pot rezista când știu că am ceva dulce in dulap happy

De obicei chestiile la îndemâna oricui:zaharul,pornografia, rețelele sociale,banii,mâncarea,somnul,jocurile de noroc,drogurile,tutunul,alcoolul.
Practic creierul știe că poate gestiona situația când vine vorba de recompensele ocazionale,însă inconștient îl bagă pe bietul om într-o dependenta de nici psihiatrii nu au ce-i face.
*Daca ai observat,toate plăcerile au o componentă rea in ele și tind sa cred că plăcerea pe care ne-o oferim este rea.
Toate cu excepția somnului,pot duce la sevraj și chiar probleme grave mintale daca nu sunt gestionate corespunzător. Unele te omoară încet,dar sigur(zaharul, mâncarea, rețelele sociale, jocurile de noroc, alcoolul, pornografia), in timp ce altele te fac sa devii periculos pentru societate(tutunul, drogurile, jocurile de noroc, alcoolul).
Sper că am fost suficient de explicit big grin

| ALM2000RO a răspuns:

Nu înțeleg ce vrei să spui mai exact cu termenul de plăceri nevinovate, adică la ce faci referire mai exact.
Plăcerile mele sunt: călătoritul, cititul, ascultatul muzicii, timpul petrecut în jocul Forge of Empires, dormitul, mâncatul prin delivery de la restaurant zilnic, o baie caldă cu spume odată pe săptămână, să joc șah cu tata sau cu alți cunoscuți buni la acest joc, uitatul la seriale și filme bune pe serviciile de streaming (în special Netflix și Disney Plus) și colecționatul de suveniruri din fiecare loc unde călătoresc.
Mai era și laba până acum câteva luni, dar mi s-a luat cu totul, nu mai îmi face nicio plăcere și am de gând să mă las definitiv de ea laughing)

| RAY explică (pentru ALM2000RO):

Asa rima întrebarea )))), e trist când numai ai nici o plăcere? Placeriile mele erau dulciurile și știința, dar m-am oprit că era sa mor, cum se îmi descopăr plăcerile?

| ALM2000RO a răspuns (pentru RAY):

Încearcă să te regăsești, ia-ți timp de gândire sau de meditație și vei afla (vei redescoperi) ce te face fericit, ce îți provoacă plăcere happy
Înțeleg că dulciurile în exces dăunează și că trebuie limitate, dar nu renunța la știință (mă gândesc că te referi la citit cărți din domeniu) fiindcă e foarte frumoasă și nu merită abandonată ca plăcere happy
Eu citesc foarte multă literatură, dar citesc și cărți motivaționale și de dezvoltare personală și chiar și filozofie mai nou (am început recent) big grin

| EestiSodalane a răspuns:

Să stau în natură. Să văd iarba înaltă și frunzele copacilor mișcându-se în vânt.

| Sportacus123 a răspuns:

Mâncarea de la KFC e plăcerea mea nevinovată, dar mă limitez să mănânc o dată pe săptămână de la ei.