NOname
Întrebare recomandată | NOname a întrebat:

Cât de des cumpăraţi mai mult decât puteţi consuma? Cât de des aruncaţi produse alimentare la gunoi?
"Love Letter to Food".
http://youtu.be/-5i-dCv7O8o

Răspuns Câştigător
| Leocerba a răspuns:

Si de masina de gunoi cu boxe, care trece cu demnitate dand Beethoven la tot cartierul, care incarca sacii cu resturi menajere pe ritmuri de "Fur Elise"? Prin Asia pe undeva este. Pe asta o trecem la risipa sau la evolutia rasei?
Nici n-am stiut ca poate fi asa placut sa vb de gunoi, reciclare responsabila si economia vinetei, aici, cu tine. laughing

56 răspunsuri:
| mgtow a răspuns:

Eu cumpar putin si la nevoie decat mult si de pomana

| thegatekeeper a răspuns:

Foarte rar mi se intampla sa cumpar produse pe care sa le arunc sau sa nu le consum. In general, cumpar exact cat si ce am nevoie.

| Trolli a răspuns:

Nu cumpar multe produse. Strictul necesar. Daca am pofta de ceva, ma duc si cumar (eventual cat sa-mi fac pofta).

| Kaℓi a răspuns:

De cumparat, cumpar mai mult decat trebuie destul de des, din pacate. Imi place sa stiu ca am rezerve incat sa pot hrani o masa de musafiri neasteptati, oricand happy
De aruncat la gunoi arunc destul de putin pentru ca iau in general chestii congelabile si in plus am niste prieteni care au patru catei si doua pisici... asa ca surplusul de perisabile nevegetale ajunge acolo.
De fapt chiar am inceput sa ma banuiesc ca de aia cumpar de trei ori pe saptamana lapte. Eu oricum nu beau deloc happy

| NOname explică (pentru Kaℓi):

Hrăneşti un cartier întreg, am înţeles.
...deci la tine, Kaℓi, nimic nu se aruncă, totul se mănâncă...de prieteni bipezi şi patrupezi.hee hee
Buuun.

| Kaℓi a răspuns (pentru NOname):

Cam asa ceva! happy
Nu-mi place risipa, ce e drept. Sunt inca atatea fiinte care rabda foame!

| LittleMinnie a răspuns:

Destul de des..Si stiu ca nu e ok, dar se intampla sa cumpar pentru ca am pofta atunci si dupa sa nu mai vreau.

| neutrino a răspuns:

De obicei cumpar cat consum in cateva zile, nu fac depozite alimentare, si in felul acesta arunc foarte putin.

| Fatamuntilor a răspuns:

Vremurile m-au invatat sa fiu cumpatata si sa nu cumpar mai mult decat este nevoie.
Mi se intampa sa ramana paine, dar asta destul de rar.
Sau sa mai ramana cate o portie de mancare.Dar resturile le dau la cainii din curte care ma astepta mereu sa le dau,, papa bun''Si o fac de ceva ani, chiar daca mai am probleme cu vecinii.
Deci, NU arunc mancarea la gunoi.

| Mădă0611 a răspuns:

Singurul lucru rau e ca acea mancare ar putea fi folosita de cei saraci, in rest, natura nu are de suferit daca sunt mancate sau nu anumite produse. Porumbul acela, de exemplu, rezista la inghet, in primavara, cel tarziu, o sa cada pe pamant si o sa rasara altul din boabele de porumb. La fel cu graul, rosiile, salata, s.a.m.d.

"Te ajut sa cresti, apoi te mananc, orice altceva e risipa." - ma asteptam ca cei de la Minute Earth sa fie... altfel. Fiecare fruct, leguma, planta in general, vrea doar sa se inmulteasca, nu sa hraneasca pe cineva. E ca si cum am spune florilor "te ingrijesc, apoi te tai si te pun in vaza", le faci rau asa, le iei "copilul". Spalam odata grau sa pun la fiert, nu coliva laughing, si ma gandeam cati copii de grau mananc.

Si sa raspund si la intrebari: nu prea des, iar daca ramane ceva, am căţei, daca sunt alimente vegetale pe care nu le-ar manca, nu-i bai daca le arunc, am aruncat conopida plina cu viermi, de exemplu; aaa, apropo de viermi si ce ziceau respectivii cu "orice altceva e risipa", daca stam sa ne gandim, totul e mancat, de daunatori sau microorganisme. Ma rog, cam off topic ca sunt dezamagita de cei de la Minute Earth, cum ziceam.

| NOname explică (pentru Mădă0611):

Au încercat şi ei (Minute Earth) să motiveze cumva lumea să fie mai cumpătată, mai conştiincioasă, să gândească mai larg şi mai puţin egoist (mai ales că la americani este foarte actuală şi problema obezităţii).

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ieri am vorbit cu un baiat care canta la acordeon si i-am dat mangohappy
imi pierd fructele pentru ca sunt prea frumoase sa le stric...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sunt falita, asa ca nu-mi permit sa cumpar mancare si apoi s-o arunc.
De altfel, sunt asemeni unui sac fara fund, mananc orice si nu ma satur(si nici nu ma ingras smug ). Din urma mea nu ramane nimic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

La mine e mai simplu - eu sunt singur, şi deci când fac cumpărături îmi iau doar strictul necesar.Chiar nu arunc niciodată nimic.Mai rău va fi când o să mă-nsor,că va trebui să-i cumpăr toate alea de pe lista,plus că s-ar putea să mai fac încă un drum la piaţă,că şi-a mai adus ea aminte de ceva.Şi asta înseamnă bani aruncaţi - iaurturile expiră repede,bananele se strică la fel,merele le-am luat aiurea că nu sunt dulci deloc, iar pătrunjelul se usucă pe-acolo că dacă eu nu vreau ciorbă nici ea nu vrea, mai bine comandăm o pizza, decât să stăm cu oalele pe foc să se facă miros de mâncare prin casă, degeaba...
Deci concluzia e că aşa se risipesc alimentele astea, adică din vina femeilor...
Cum era şi normal.

| NOname explică (pentru anonim_4396):

laughing Desigur!
Femeia e de vină şi totul a pornit de la Eva - i-a trebuit ei mărul, nu putea să comande pizza.hee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Apropo de asta, să ştii că am citit fazele alea, şi am găsit acolo nişte chestii foarte interesante...
Una dintre ele e aia că femeia face un păcat uriaş atunci când are orgasm, şi că trebuie să nască de 20 de ori că să fie iertată...
Deci e în articolul cu cezariana şi anestezia, care şi sunt şi ele -la fel- mari păcate.Bun.Iar mai departe spune că (EL) va da femeilor suferinţe grele la naştere şi că doar aceea care are vaginul larg este binecuvântată şi nu mai ştiu ce, da` motivele pentru care e aşa nu le zice...
Adică motivul pentru care e binecuvântată, că la problema cu vaginul larg s-ar putea să am eu o bănuiala...(Ştiu, iar fac glume de nesimţit!).
În rest mai spune că trebuie să ne fiţi supuse, ceea ce e tot în avantajul nostru, al bărbaţilor.Precum e şi aia cu orgasmul, care la fel e o treaba bună, nu mai are rost să depunem efortul respectiv, că ar însemna să va băgăm în păcate, ori noi nu vrem să facem asta - va iubim prea mult...
Bine.
Să ştii că mi-ai plăcut cum te-ai alintat acolo cu +18.
Parcă mi te-am imaginat un pic, cum stai tu cu laptopul în braţe şi te gândeşti-aşa:``hmm, dacă zic +18, vine countingdown şi-mi zice că astea se pun la filmele alea cu prostii, mai bine pun +19; da` ia lasă că nu vine el, că nu l-am văzut să între pe la religie; şi chiar dacă vine, nu face el glume de-alea de nesimţit că-i un gentleman; e genu` ăla care pupă mâna la fete şi le vorbeşte frumos; deci +18;``

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Îmi placi aşa cu limbrici.;))

"Religia" e cea mai comică categorie. Era şi timpul să dai pe acolo. Poţi s-o aduci şi pe sora (că de fraţi e plin pe-acolo).

Mă întreb, cei care au orgasm de la rugăciuni, sunt ok (sau e păcat şi ăla)? De orgasmul bărbaţilor nu zice nimic? Ei sunt scutiţi?

De fapt, stai, abstinenţa e sfântă, iar pasiunea şi dragostea diavoleşti.
Nu pupă nimeni orgasm!
http://www.almeea.com/......e-pasiune/

http://www.dcnews.ro/......81224.html
Când le bifezi pe toate (sau doar unul: necredulitate), devii risipa zeilor - te aruncă la gunoi (desigur, trebuie mai întâi să suferi gratuit doar o veşnicie). Poţi contrazice înţelepciunea divină? :))

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Felicitări! Acum eşti şi gentleman, şi major, şi senior.hee hee

| anonim_4396 a răspuns (pentru NOname):

Mersi.Da` la aia cu gentlemanu` mai am de lucrat...
Stai să caut ceva...
Am găsit:
``Niciodată să nu insulti o femeie care cade. Cine ştie ce povara îi copleşeşte sărmanu-i suflet.`` – Victor Hugo.
Deci aici trebuie să fiu eu mai atent, pe viitor, şi-atunci pot să zic că sunt pe drumul cel bun...

| NOname explică (pentru anonim_4396):

Ai insultat o decăzută anume sau pe toate "evele" (ca "Dumnezeu" din prea marea lui iubire)?

| Demonull a răspuns:

Cumpăr fix ce îmi trebuie şi nu arunc alimente.never...bine poate o fructă care uit de ea.în rest..nu

| SimpleIsCool a răspuns:

Salut.
Destul de des, mai mult decat am nevoie, poate din obisnuinta.
Foarte multa lume obisnuieste sa faca acest lucru, chiar daca nu este ok.Bani irositi in plus si mancare distrusa dejaba.
O viata frumoasa sa ai.
Peace!

| milkie a răspuns:

Niciodata nu cumpar mai mult decat pot consuma deoarece eu pot consuma oricat de mult. tongue
Deci, bineinteles ca nu arunc produsele alimentare la gunoi. laughing

| Andreea555012 a răspuns:

Da uneori mai cumpăr produse care nu îmi trebuiesc pe moment, dar găsesc ce sa fac cu ele mai ales dacă au fost si la reducere. Si nu arunc niciodată produse alimentare la gunoi!

| adeluna a răspuns:

Hmm. adevarata pierdere nu se face la nivelul individual al fiecarui cumparator in parte, ci la nivel de supermarketuri. Problema nu e ce se cumpara, ci ce nu se cumpara. Mai ales fructe si legume cu mici imperfectiuni ajung direct la gunoi. In Romania sa presupunem ca nu se irosesc astfel decat cele imperfecte. Dar aici in Germania, unde totul vine gata ambalat, ora de muca a unui muncitor care sa desfaca pachetule de mere, sa spunem, sa-l scoata pe care incepe sa se strice, si sa le reambaleze sau macar re-eticheteze pe celelalte este mai scumpa decat simpla aruncare a intregului pachet cu un mar stricat, dar 5 perfecte. Si tot asa... Sa nu mai vorbim despre diferenta dintre " a se consuma de preferinta inainte de data..." si termenul la care un aliment ar deveni cu adevarat necomestibil. Iarturile, de exemplu, atata vreme cat sunt stocate corespunzator si nu incep sa se umfle pot fi mancate si dupa expirare.
Cum adevarata risipa se produce la nivel de supermarket, exista un trend numit freeganism/containering/dumpster diving. Practic presupune recuperarea alimentelor aruncate nejustificat. In Romania din cate stiu eu nu se poate practica, fie pentru ca tomberoanele sunt inchise, fie pentru ca angajatii sunt platiti prost si recupereaza ei insisi ce se poate fie ca poate pur si simplu se si arunca mai putin. Dar in Germania sunt multi studenti mai ales care practica sportul asta nu din saracie, ci din revolta de a lasa o asemenea risipa sa se intample. E teribil de trist sa te gandesti la absurdul lumii noastre in care un pui sau un porc si-au trait scurtile vieti in cate o fabrica inghesuita ca apoi sa fie sacrifiati si aruncati. Practic au trait si au murit absolut degeaba.
Pe langa aspectul etic, mai este si aspectul ecologic al recuperatului alimentelor, intrucat apoi ambalajele sunt apoi reciclate corespunzator si nu aruncate toate la gramada pentru a fi arse...
Ah, trista si lunga poveste. Dar e vital sa ne fie reamintit de ea.

| NOname explică (pentru Vartolomei_Marionela_Si_Ioana_1972):

Probabil eşti o excepţie.

| NOname explică (pentru Vartolomei_Marionela_Si_Ioana_1972):

Adică, unii oameni, poate în cantităţi mici, insesizabile, dar tot se întâmplă să arunce ceva (ocazional). Rareori (spre niciodată) chiar putem vorbi de un zero curat.

| Vartolomei_Marionela_Si_Ioana_1972 a răspuns (pentru NOname):

Da e zero curat

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Eu am vazut pungi de gunoi cu parfum de lamaie verde ( lime ) si treaba asta impinge risipa catre absolutul ei. Adica de o parte avem sertarul ala plin cu pungi pe care nu ne induram sa le aruncam si le tot adunam ca suntem cumpatati, pe de alta parte folosim pungi cu aroma de lime pentru gunoi sau tragem apa cu aroma de brad/mango/maistiueuce... hai, ma, NOname suntem damnati, consumatori pe care societatea ii impinge spre absurd, ce mai conteaza ca am cumparat o vanata in plus si s-a stricat, cand dam bani oricum aiurea pe punga de gunoi cu aroma de lime. laughing
Si?

| NOname explică (pentru Leocerba):

Eşti maestra reapariţiilor spectaculoase. : ))

Ete, de pungi de gunoi cu arome încă nu am auzit. Cu tine, cât trăiesc, învăţ. : ))
K&H.

| NOname explică (pentru Leocerba):

Iuuui! Evoluţie, irefutabil.

http://youtu.be/Lkcvrxj0eLY

Parcă mi-ai adus poveşti şi stări dintr-un univers paralel, pe care simt să înfloresc, ca un pudel la uscarea cu feonul. :x

| Hombre a răspuns (pentru Leocerba):

Cred ca disparitia ta in ultima vreme e actiunea extraterestrilor si ai fost prelucrata pentru "reciclare responsabila si economia vinetei" altfel nu pot sa-mi explic de unde atata pasiune si responsabilitate pentru gunoi a unui pamantean stiind ca pe noi ne doare-n flex ca avem maldare de gunoaie peste tot. laughing

| Hombre a răspuns (pentru NOname):

Am o vaga banuiala ca oama Letopia alias Marionel, Leocerba si alte Leo... pe care le stii este un varana extraterestra care ne zapaceste de cap cu interventiile ei si cred ca ne hipnotizeaza. Eram asa de linistit si capul limpede pana am citit interventia ei iar acum am numai vinete reciclate in cap prelucrate in ritmul simfoniei Nr 9 a lui Beethoven, deci aviz amatorilor de citit Leotopia.;)
http://www.youtube.com/watch?v=YAOTCtW9v0M

| NOname explică (pentru Hombre):

Leo e zăpăcitoare şi hipnotică de fel şi crează dependenţă. Cred că e extraterestra sub acoperire de când e ea. : ))

M-a făcut să-mi fie drag până şi de gunoaie. : ))
Orice trece prin gura ei automat devine frumos.

Leo dragă, trece-mă prin gură, să mă placă caprele lui Hombre! : ))

| NOname explică (pentru Leocerba):

De la vânătă la vânat.

"Mi-am adus în atelier stejarul falnic
Si l-am spânzurat de un cui
Cu coroana în jos.
Cerul l-am legat cu un nor
În dreptul ferestrei.
Sub el, orizontal –
Am asezat câmpia.
De la ciocârlii si prepelite
Am pastrat numai câte-o aripa,
Celeilalte dându-i drumul sa zboare.
Locurile ramase libere pe pereti
Le-am umplut cu sentimente,
Împuscate de mine în decursul anilor,
Cu batai de inima.
Acolo unde nu se vede nimic e dragostea –
Un sentiment mai abstract.
În mijlocul atelierului am înaltat un munte
De lemn.
Problema care se pune acuma
E ca pe toate aceste mortaciuni
Sa le fac sa zâmbeasca."

| Leocerba a răspuns (pentru Hombre):

Ce va mai plac Beethoven, Ludwig si desigur van.
Apreciem, apreciem.

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Cam lunatic Sorescu asta al dumitalewinking

| NOname explică (pentru Leocerba):

Cred că toţi soreşti sunt puţin lunatici, iar lunaticii - soreşti.
: ))

| NOname explică (pentru Leocerba):

Citeam, citeam şi brusc...aşa frumoasă şi vie, şi primăvăratică în ciuda toamnei...cadou!

"Daca m-ai chema, ar zvacni
O mie de pasari in colivii;
O mie de usi s-ar da-n laturi
Si s-ar umple vazduhul de pasari
Si – ca legatura de chei a pamantului –
Ar zangani apele sub mainile vantului
Si s-ar vesti dezghetul pretutindeni!
Izvoarele-ar capata calcaie si pinteni
Si-ar incepe sa calareasca la vale
Pe trunchiuri de copaci, peste pietrele aspre si goale;
Sloiul albastru al singuratatii s-ar sparge in hau –
Tu, dezghetul meu, soarele meu!"

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Mult mai prozaica, hai sa spun si eu ce am citit. Stii de premiile Nobel? Exista si o varianta improbabila si inutila la premiile Nobel, cercetatori veritabili, sponsorizati consistent, fac fel de fel de cercetari neobisnuite. Scopul este de a stimula imaginatia si interesul pentru drumul nebatut in stiinta dar rezultatele sunt ...cam ca si pungile mele de gunoi cu aroma de lime.
De ex, premiul pentru arta a fost dat unor cercetatori care au masurat durerea simtita de oamenii care privesc un tablou urat, in locul unuia frumos. Tu-ti dai seama despre ce vorbim aici?
Premiul pentru medicina a mers la niste cercetatori care au tratat sangerarile nazale incontrolabile cu bucati de carne de porc indesate in nas. Au vrut ei sa vada cum e si au facut studii temeinice, nu gluma.
Mai e un premiu pentru stiinte, s-a dat unor specialisti ce au testat reactiile renilor la vederea unui om costumat in urs polar.
Iti las placerea sa le descoperi, sunt si secvente video penet dar te asigur ca-i mai fain sa ti le imaginezi tu, ceremonia in sine prea se vrea amuzanta, drept pentru care NU E DELOC!
Nu mai bine ma faceam cercetatoare?
In concluzie, sa nu mai vorbim de risipa si aruncarea aiurea la gunoi cata vreme Harvard sau Cambridge arunca resurse pe fereastra pentru a studia mersul pe coji de banana, adica efectiv cumparand banane, aruncand continutul si folosind coaja pe care apoi aluneca.
Iti zic eu, sfarsitul e aproape, asa incepe!
Doamne-ajuta.

| NOname explică (pentru Leocerba):

rolling on the floor) Adorabilă şi sclipitoare ca de obicei!

Cârcotaşii ăştia de cercetători cred că se plictisesc rău. Seamănă mult cu ai noştri de la BOR (care tot testează naivitatea şi răbdarea umană), numai ai lor - cu renii stresaţi, banane şi carne - sunt ceva mai economi şi simpatici şi până nu devin curioşi de câte bombe nucleare e nevoie ca să arunce Pământul în aer, să cerceteze sănătoşi!

Da' parcă premiile astea Nobel erau pentru cele mai mari servicii aduse umanităţii sau au început să le măsoare în râsete stârnite şi leocerbe indignate? laughing

Adevăr grăieşti, sfârşitul e aproape! laughing

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Din culcușul de pluș al amintirilor mele, am revazut azi in gand un cadou pe care l-am primit cam pe la 9 ani de la parintii mei. Era o carte cartonata, cu coperti albe si pe la muchii cu un fel de urme de sange șiroind, tare neprietenoasa la atingere dar si la vedere, cu poezii ale lui V.A. "Treceti batalioane române Carpatii" se numea si era cu cantece ostasesti. Dragii de ei, oameni practici, s-au gandit ca o sa-mi prinda bine la scoala. Asta cred ca a fost cadoul cel mai ...nepotrivit pe care l-am primit.
Tu ai primit cadouri tampite? Cumparate fara a putea fi consumate vreodata( vorba intrebarii tale)

| NOname explică (pentru Leocerba):

: )) Cred că umorul tău e genetic.

Pentru mine mereu intenţia a fost cea care a contat. Mă încântau nu atât cadourile (pe care oricum nu ştiu să le primesc, copleşită şi stângace), cât gestul.

Unul dintre care a fost pe la douăzeci şi de ani o păpuşă de la mama, pe care mi-a promis-o când eram mică, dar pe atunci nu şi-a putut permite. M-a făcut să mă simt iar copil şi m-a uimit că a ţinut minte. Chiar dacă am încercat să-mi ponderez exteriorizarea, în sinea mea m-am simţit minunat.

...şi am primit albume întregi de muzici, imagini, poveşti şi poezii de la cineva foarte special, care, de asemenea, mereu m-a lăsat fără cuvinte şi copleşită de emoţii.

Iar tati mi-a făcut o barcă din hârtie şi m-a învăţat să-i dau drumul pe apă. Una dintre primele mele amintiri.

Alte cadouri s-au uitat, parcă nici n-au fost, dar acestea nu.

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Update__Intre timp, n-am prea inteles ce-am ras atat ca broasca la inundatie la propriile mele glume, pe raspunsul asta. Mă scuzaț.

Ale tale sunt cadouri cu farmec, nicidecum tampite incat sa te umfle rasul.
De ex, la majorat am primit de la nașa mea o perdea de duș care avea desenat in diferite culori un nume: Ellena. Era de afara, misto, dar pe mine nu ma cheama Ellena. wtf?

Later edit__Azi TPU face 6 ani. Nici nu vreau sa-mi amintesc ce cadou util( daca nu mie, macar casei) am primit la 6 ani! rolling on the floor

| NOname explică (pentru Leocerba):

rolling on the floor (să nu te simţi singură)

| NOname explică (pentru Leocerba):

Eu o dată am primit un set de prosoape pe care scria: Versace. Erau de afară, mişto, dar pe mine nu mă cheamă Versace. Wtf?

Fi-le-ar!

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Haha
Eu am primit de la un var o masuta rabatabila pe care scrie CFR. Am montat-o langa pat, in dormitor, si mi-am pus Kafka pe care tot incerc sa-l citesc, dar ma ia somnul. Initialele mele nu sunt CFR, wtf, dar varul meu n-a stat niciodata prea bine cu memoria.
Auzi, tu, CFR, dar intentia conteaza, pana la urma...

| NOname explică (pentru Leocerba):

: )) Ei, vezi?

...şi cu ocazia asta ai făcut un cadou şi CFR-ului: l-ai făcut sexy.

Eu o dată am primit un şarpe viu de la tata, care ne era un animal de companie câteva zile (nu tata, şarpele); dormea în baie şi se uita cu noi la televizor, îl plimbam prin oraş pe sub haine, era fain de speriat oamenii şi atras băieţii. După o vreme i-am dat drumul, dar în memorie a rămas (şi şarpele, şi tata).

| Leocerba a răspuns (pentru NOname):

Si de masina de gunoi cu boxe, care trece cu demnitate dand Beethoven la tot cartierul, care incarca sacii cu resturi menajere pe ritmuri de "Fur Elise"? Prin Asia pe undeva este. Pe asta o trecem la risipa sau la evolutia rasei?
Nici n-am stiut ca poate fi asa placut sa vb de gunoi, reciclare responsabila si economia vinetei, aici, cu tine. laughing

| Raulbootcamp a răspuns:

Arunc 1%

| KALASHER a răspuns:

Cumpăr puțin, până la urmă, magazinul e la colț laughing)