NOname
| NOname a întrebat:

Cât de nociv este telefonul tău mobil? Ce fel de telefon ai?

Organizaţia Mondială a Sănătăţii a anunţat că radiaţiile de la telefoanele mobile pot cauza cancer.
Telefoanele care au cel mai mare indice de radiaţii sunt (cele mai nocive):
1. Sony Ericsson X10 Mini Pro 1, 61 W/kg
2. Sony Ericsson Satio 1, 58 W/kg
3. BlackBerry Curve 9300 1, 45 W/kg
4. BlackBerry Bold 9780 1, 11 W/kg
5. Sony Ericsson Yendo 1, 07 W/kg
6. Nokia C6 1, 05 W/kg
7. Sony-Ericsson Vivaz 1, 04 W/kg
8. Nokia N8 1, 02 W/kg
9. BlackBerry Curve 8520 1, 02 W/kg
10. Nokia 7230 0, 97 W/kg
Telefonele cu cel mai mic indice de radiaţii sunt (mai puţin nocive):
1. Samsung Galaxy S 0, 23 W/kg
2. Samsung Galaxy S 2 0, 33 W/kg
3. HTC Desire S 0, 35 W/kg
4. Sony Ericsson Xperia Play 0, 36 W/kg
5. Samsung Nexus S 0, 50 W/kg
6. HTC 7 Mozart 0, 53 W/kg
7. LG Optimus 2X P990 0, 54 W/kg
8. Apple iphone 4 0, 59 W/kg
9. Samsung Wave 2 0, 62 W/kg
10. Samsung Player 5 0, 63 W/kg
10 bis. HTC HD2 0, 63 W/kg
Sursa: http://www.telenews.ro/articol/topul-celor-mai-nocive-te lefoane-4376.html.
Lista completă: http://www.cnetfrance.fr/......les_2.htm.

P. S. Îi mulţumesc unei foarte bune prietene pentru această informaţie! Sper să vă fie de folos şi vouă.

Răspuns Câştigător
greece12
| greece12 a răspuns:

Da,este un pericol real, pe care il cunosc.Aici,sunt subliniate atat efectele asupra noastra cat si ce ar trebui sa facem sa evitam cat de cat pericolul.
http://www.peforum.ro/......atate.html
Macar sa stim de ce sa ne ferim, ai dreptate NOname!

66 răspunsuri:
NOname
| NOname explică:

IMPERIA, mulţumesc frumos pentru link!
Nu ştiam de existenţa unui astfel de dispozitiv.

BONAMANA, este doar o informaţie pe care eu o consider utilă şi am vrut să v-o aduc la cunoştinţă. Dar este numai şi numai decizia voastră, dacă vă veţi folosi de ea sau nu.

Numai bine!

NOname
| NOname explică:

Vă las o listă completă cu telefoanele mobile + indicii de radiaţii, ca să puteţi găsi modelele voastre de telefon:
http://www.cnetfrance.fr/......les_2.htm.

P.S. O să adaug această informaţie şi în conţinutul întrebării.

NOname
| NOname explică:

CaineRAU, da, aşa este. Însă dacă putem să reducem cantitatea acelor radiaţii, de ce să n-o facem, nu? De ce să ne expunem cu bună ştiinţă riscului unui cancer? Mai ales că în ziua de azi există atât de multe modele de telefoane mobile, încât chiar avem de unde alege (în caz dacă dorim să achiziţionam unul nou).

NOname
| NOname explică:

Greece12, mulţumesc pentru link!

NOname
| NOname explică:

AndrogynBeauty, mulţumesc că m-ai făcut să zâmbesc!

Digital112LovesJelli, caută-l în listă, cea completă!

NOname
| NOname explică:

Cereste, narcis2007, din păcate, acestea sunt toate informaţiile, de care dispun la ora actuală. Eventual, daţi o căutare pe Google! Poate găsiţi acolo ceva. Succes!

NOname
| NOname explică:

goldfishKrissy, cum am mai spus, n-am de unde să ştiu. Dacă nu apare pe nici o listă, dă o căutare pe Google! Ar trebui să-l găseşti. Succes!

NOname
| NOname explică:

liviu89, îţi mulţumesc frumos pentru răspuns!
În mare parte sunt de acord cu tine. Dacă s-ar afla adevărul gol goluţ (şi nu vorbesc acum doar de telefonie mobilă), multe companii internaţionale, mulţi oameni influenţi ar pierde nişte sume uriaşe de bani, aşa că suntem ţinuţi în beznă, ...ca să putem fi ţinuţi sub control...

NOname
| NOname explică:

claudiu89, mulţumesc pentru link!

NOname
| NOname explică:

Mariana, dragă, iarăşi îmi confirmi faptul, că eşti un om responsabil, inteligent şi te preocupă sănătatea ta (ceea ce avem mai de preţ în viaţă). Îţi mulţumesc frumos pentru răspuns!
Numai bine şi multă sănătate îţi doresc!

NOname
| NOname explică:

ywssty, nimeni nu a spus, că trebuie să trăim fără telefoane, ci că ar fi bine să reducem, atât cât se poate, timpul convorbirilor, să nu dormim cu telefonul lângă cap şi să ne alegem unul mai puţin nociv, când dorim să achiziţionam unul nou.
Însă dacă nu-ţi păsa de sănătatea ta (sau a copiilor, pe care îi ai sau îi vei avea în viitor, şi care sunt mult mai sensibili decât adulţii), este strict treaba ta, şi ai dreptul să ignori toate aceste sfaturi/informaţii. Numai bine!

NOname
| NOname explică:

Cristina, care FaceNudismPeBloc, pe bloc ai semnal? Dacă da, pune-l pe vibraţie! S-ar putea să-ţi placă.

NOname
| NOname explică:

Şi apropo, telefonul ideal pentru tine cred că ar fi un laptop. Singura problemă e, că nu-l poţi ţine în buzuranul de la pantaloni în timp ce conduci (conduci?). Plus, conţinutul mail-urilor, care nu va fi tot timpul pe placul tău. Sau le accepţi aşa cum sunt, sau munceşti, ca să fie mai pe roze. Deci tot la muncă am ajuns, deci tot nu-i bine, deci poţi să-ţi iei gândul şi de la laptop... Asta e...

P.S. De scrisori ce zici?

NOname
| NOname explică:

Mulţumesc, foarte interesant articol.

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
După gura lumii tot și toate cu ce intrăm în contact direct sau indirect sunt cancerigene.
M-am săturat de toate minciunile lor!
Pa, pa.

Apache
| Apache a răspuns:

Totul este nociv in ziua de azi ...de la mancare ...pana la aerul pe care il respiram!
...ma enerveaza cand lumea e revoltata de niste lucruri pe care le stie foarte bine!

mariana
| mariana a răspuns:

Multumesc NOname pentru link-urile prezentate in intrebare si in raspunsurile date in completare. Si eu am citit despre aceste radiatii si mi-am si achizitionat un fel de protectie anti radiatii, pe care am cumparat-o de la Cali-Vita si macar am constiinta impacata ca, sunt protejata, de altfel folosesc moderat mobilul meu, care este un Nokia 6070.
Multumesc si pentru Claudiu 89, IMPERIA, greece12 si Strumf pentru link-urile prezentate, este util sa ne protejam.
O duminica placuta in continuare si multa sanatate.

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

Hello @NOname! Al meu nici măcar nu e în listă. Îți imaginezi că-s obsedată de subiectul ăsta. Atât de obsedată încât noi avem în fiecare telefon câte un dispozitiv de neutralizare a radiațiilor pe care-l poți vedea aici http://www.viatasienergie.ro/....../index.php
O zi cu zâmbet și fără prea multe radiații să ai!

IMPERIA
| IMPERIA a răspuns:

@shnako peace, dear! Era doar părerea mea și crede-mă, chiar nu încerc să îndoctrinez pe nimeni. Fiecare face cum crede, ce poate și cum simte. Oricum e o stire comandată precum și cele cu virusul gripei aviare, al gripei porcine, al castraveților s.a.m.d.
Să auzim de bine!

| pwp a răspuns:

Al meu nu e nociv happy
ce bineeeeee

| 愛日本 a răspuns:

In secolul 21 totul este TOXIC! si mancarea. atunci cu ce sa traim? chiar nu va inteleg pe unii.♥

| Tourniquet a răspuns:

Eu am Samsung Diva S7070. Nu l-am gasit pe lista. laughing

| ahlrh a răspuns:

Dar Sony Ericsson X8, cât de dăunător este?

| Bogdanux a răspuns:

Multumesc pentru informatie NOname.Telefonul meu, din pacate/fericire nu face parte din nici o lista.Despre indicii de radiatie al telefoanelor gaseam in revistele Connect.Imi amintesc si acum un articol din ziar de acum 4-5 ani cum ca nu ai voie sa pui telefonul mobil sub perna atunci cand dormi, motivul este cel prezentat de tine :d.

Felicitari si multumesc inca o data!

| medgirl a răspuns:

Ahh,bine ca al meu intra in categoria a 2-a!

| ΞJustΞмэΞ a răspuns:

Iti multumesc mult pentru informatie big grin
Chiar ma gandesc sa-i zic mamei ca "statul de vorba" cu orele la HTC-ul meu nu e atat de grav =3

| AndrogynBeauty a răspuns:

Acum depinde mult şi frecvenţa cu care îl foloseşti. Sau dacă utilizezi un dispozitiv hands-free, atunci altfel se pune problema. Eu folosesc rar telefonul mobil, nici nu ştiu ce marcă e, m-ai făcut curios... gata, e un HUAWEI, aşa scrie pe el, seamănă cu un BlackBerry doar că e alb cu portocaliu şi îl folosesc mai mult la ascultat muzică când sunt la plimbare, adică el e pe undeva prin geantă iar căştile în urechi...
Totuşi, cunosc oameni care, datorită utilizării extensive a telefonului mobil (5-6 ore de convorbiri zilnice), acum au dezvoltat o adevărată intoleranţă la acest aparat şi, când îşi achiziţionează unul nou se uită aproape exclusiv la ce radiaţie emite. Şi oricum, îl folosesc doar pe hands-free. Sunt atât de sensibili, încât pot să te anunţe înainte ca telefonul tău să sune că vei primi un apel. Amazing.

| 211wasgnij a răspuns:

Nociv e si aerul de la atatea uzine, sa nu uitam de masini, grasimile si medicamentatia luata pe ureche fara un consult medical anterior. M-as fi bucurat sa fi avut telefonul no.1 din acest top, sa-l mangai, sa-l sarut, sa-i soptesc doar vorbe dulci, sa vorbesc la el pana nu mai pot si peste un an sau doi sa mor ucis de o tumoare craniana direct pe trecerea de pietoni calcat de un polistist matol.

| emy a răspuns:

Multumim ffffffffff frumos pentru informatie! Eu am Motorola.
Si inca ceva:trebuie sa evitam sa tinem telefoanele mobile in camera in care dormim. Pe langa altele, ne poate provoca si insomnii.