| Dan a întrebat:

Cati dintre voi sunteti colectionari de obiecte vechi? Eu am un ceas vechi elvetian din 1918, functionabil.Am aflat ca valoraea lui este in jur de 15000 euro (am intrebat un colectionar din Timisoara ). Imi place sa colectionez obiecte vechi.

4 răspunsuri:
mariana
| mariana a răspuns:

Noi nu suntem colectionari insa sotul meu, a mostenit de la bunicul sau, care a traiat o mare parte din viata in America, un ceas pendul si un barometru, pe care le pastram ca pe obiecte rare, ele sunt de pe la inceputul secolului al XIX-lea.
Eu am mostenit de la tatal meu o kukta de 20 de litri, care a facut razboiul si pe care se vede si urma unui glonte, aceasta kukta este si in prezent functionala.
Imi plac lucrurile vechi insa nu m-am apucat sa fac colectii pentru ca, nici nu am loc sa le expun si nici nu sunt o impatimita a acestora.
Daca in schimb ai mostenit asemenea lucruri, este bine sa le pastrezi si sa le lasi si tu la randul tau copiilor tai, pentru a vedea ca viata are cursivitate si ca, fara vrerea noastra, trecutul ne influienteaza si ne da forta pentru un nou inceput.
Tu Dane, sa pastrezi ceasul despre care ai vorbit pentru ca si tu la randul tau vei deveni parinte si vei putea si tu sa-l lasi urmasilor tai.
O zi buna si multa sanatate.

| valy a răspuns:

15000 de euro.valeleu.eu in locul tau il dadeam de multhappy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Esti colectionar sau vinzi lucruri vechi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred ca 15000 cu criza asta sigur il vindeai nu-i asa