| Haydee a întrebat:

Ce a fost mai intai? Oul sau Gaina? De ce? Argumentati.big grin

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dumnezeu face gaina...gaina face oulwinking

33 răspunsuri:
| acelas a răspuns:

Am cautat si eu pe net si am gasit pe mai multe site-uri un posibil raspuns care spunea "S-a gasit raspunsul la una dintre cele mai vechi intrebari filozofice.
Ce a fost prima data? Oul sau gaina?
Un filozof, un cercetator si un crescator de gaini au gasit impreuna raspunsul.

Cheia la aceasta intrebare este faptul ca materialul genteic la aniamle nu se schimba.Prin urmare gaina trebuia sa existe ca embrion in ou.
Profesorul John Brooksfiels, de la Universitatea Nottingham, a ajuns la
concluzia ca din aceasta cauza organismul viu din coaja ar avea acelasi DNA ca si gaina in care s-a transfomrat.De accea primul lucru viu, care face parte din specia gainilor este oul.

Concluzia este ca mai intai a fost oul si apoi gaina."

poate este adevarat dar poate nu. ceea ce ma pune pe ganduri e faptul ca poate a fost intai gaina care facea pui vii si nu depunea oua, e penibila gandirea mea dar nimeni nu poate dovedi ca oul a fost prima data sau gaina. ca argument ce pot spune despre ceea ce cred, si oameni se nasc cu fel si fel de malformati poate ca asta s-a intamplat si cu gaina cine stie thinking ori cum va putea dovedi nimeni si ceea ce zic cercetatori este poate fi gresit chiar daca sunt ei siguri sau doar presupun. ori cum raspunul il stie doar Dumnezeu tongue

| acelas a răspuns:

App am mai citit intrebariile de pe forumul acesta si am obesrvat ca multa lume zice ca oul a fost prima data, hmmmm thinking nu va contrazic dar spuneti-mi si mie cine a facut oul? argumentati doar na plouat cu oua si asa a aparut gaina si cineva spunea de o evolutie din dinozauri zicea ca nu se poate si hmmmmthinking din n(ou) ar putea fi solutia la asta m-am gandit si eu poate a fost o pasare(mamifer) mai mare a facut un pui mai ciudat si acel pui a inceput sa depuna oua si iata un alt raspunswinking deci mai ganditi-va si la alte raspunsuri
aaa si daca gasiti vreun raspuns mai bun anuntatima si pe mine pe mess sau mail tongue mihai_4_mafia sau mihai_4_mafia@yahoo.com big grin

| yopisy a răspuns:

Mai intai a existat oul ca din ou gaina iese si asa se face oul

| tisport a răspuns:

Oamenii de stiinta au rezolvat celebra enigma dupa ce au descoperit ca ouale nu se pot forma decat daca au o proteina gasita in ovarele gainilor. Adica ouale se formeaza in interiorul gainii.

Proteina numita ovocledinina 17 (OC-17) este responsabila pentru grabirea procesului de dezvoltare a coajei de ou.