| Mayar a întrebat:

Ce ai alege? Sa privesti cum persoana iubita moare in fata ta?
Sau sa mori tu in schimbul vietii ei?

Preferi sa scapi si sa iti traiesti viata? Sau vei fi afectat si vei avea mustrari de constiinta?
Sau mori tu in locul acelei persoane, stiind ca va scapa?

Aveti doar 2 variante, daca sunteti indecisi, imaginati-va o astfel de situatie. Daca nu, nu postati atunci niciun raspuns.
Va multumesc happy

Toti care au dat raspunsuri la subiect vor primi voturi favorabile. Deci nu raspundeti in vanwinking

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Prefer sa mor eu in locul persoanei iubite, altfel voi avea remuscari toata viata.

14 răspunsuri:
| Alyra a răspuns:

Bună! happy
A iubi pe cineva cu adevărat înseamnă de fapt că îţi pasă de acea persoană mai mult decât de tine şi vrei să aibă parte doar de lucruri bune. Deci, ai muri pentru acea persoană, ai face orice adică. În plus, nu ai fi în stare să trăieşti fără ea şi da, ai cam avea mustrări de conştiinţă.
Deci, aleg a doua variantă(să mor eu) dacă, dar doar dacă aş iubi pe cineva atât de mult.
O seară frumoasă!

| MineIsLikeABridge a răspuns:

Ma cac

| Wøodenpints a răspuns:

Eu n-am nici conștiință nici o persoană atât de iubită încât să mor pentru ea.
Deci aleg prima variantă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

In ambele situatii, va exista suferinta.
Dar totusi, aleg sa traiesc eu. Stiu, sunt egoista. Dar daca eu iubesc acea persoana, nu inseamna ca si ea ma iubeste la fel de mult. Poate ca persoana iubita nu si-ar da viata pentru mine, iar daca eu as face acest lucru, apoi, ea si-ar putea continua viata langa altcineva. Ma rog, depinde de fiecare persoana, dar trebuie sa luam in calcul toate posibilitatile.
N-are rost sa mai continui, pentru ca as repeta ce a spus Synnad2K.
happy

| AndyLavy a răspuns:

Eu cred ca majoritatea persoanelor care se gandesc sa isi dea viata pentru o anumita persoana nu se gandesc la modul ca... nu vreau sa moara, vreau sa traiasca, se gandesc ca ele nu ar putea sa traiasca fara respectiva persoana.sau cel putin asta e parerea mea. si da, sunt egoista, mi-as da viata pentru persoana iubita, dar nu neaparat pentru ca as vrea ca el sa traiasca, ci pentru ca nu as putea trai eu fara el. si ori ca as muri in momentul respectiv ( presupus de tine ), ori mai tarziu dupa mai multa suferinta ar fi cam acelasi lucru.

| AndyLavy a răspuns:

Sa traiasca fericit pana la adanci batraneti *

| a răspuns:

Heii. Il iubesc, ma iubeste.
In primul rând, Doamne Fereste! Sa nu fie nevoie sa se ajungă la asta!
Nu l.as lasa sa moara, si nu as vrea nici eu sa mor. Alaturi de el am luptat atat de mult, am câștigat mereu, iubirea a învins, suntem mai îndrăgostiți ca niciodata.love struck acest fapt ne.ar termina efectiv, pe amandoi. Am lupta unu pentru altu, pentru vietile noastre, pentru noi love struck
Insa daca, daca am fi atat de obligați, sincer, as prefera sa mor eu. Numai sa stiu ca el va fi in siguranță, va fi sănătoas si bine. E tot ce as vrea sa stiu, ca sa pot muri împăcata. Iar el, ar gândi la fel. Nu m.ar lasa sa mor, ci s.ar arunca in fata mea, si s.ar expune la moarte. Am muri amandoi.
Mai spun odată. Daca ar fi sa moara unu din noi, nu l.as lasa pe el!
Doamne Fereste!

| ellaells a răspuns:

Daca as iubi prea tare o persoana, mi-as da viata pentru ea, deoarece as stii ca daca ea/el moare, as suferi enorm si suferinta mea probabil ar duce tot la moarte...

| kidy00 a răspuns:

Nu as da viata mea! + ca daca acea persoana m-ar iubi, nu ar fi de acord sa fac asta, asa ca as asculta-o! happy

| irbis96 a răspuns:

Sa mor eu. Daca chiar iubesti pe cineva nu cred ca poti suporta sa traiesti fara respectivul/respectiva. Realizez ca e un pic egoist dar...asta e.

| costihoghiz a răspuns:

Mai bine mor eu decat sa moara persoana pe care o iubesc

| Andraaa1 a răspuns:

Sa mor eu?

| xXAnimeOrNothingXx a răspuns:

Bat in lemn si zic daca DOAMNE FERESTE s-ar intampla as alege ca eu sa fiu moarta fiindca nu pot trai fara persoanele iubite de mine...

| anonim_4396 a răspuns (pentru xXAnimeOrNothingXx):

Dar gandeste-te ca tu o iubesti pe acea persoana si nu ai dori sa o vezi suferind dupa tine. dar nici acea persoana nu ar dori sa te vada pe tine suferind dupa ea.
Este o situatie in care oricum ai face tot in rahat calci.
Eu aleg sa sufar in locul ei si sa traiesc in continuare cu acest sentiment chiar daca dragostea adevarata nu prea exista, presupun ca din aceasta credinta a venit si raspunsul asta.
irbis96
"realizez ca e un pic egoist dar...asta e."
Egoist este oricum ai pune problema, esti egoist ca lasi persoana iubita sa moara si esti tot egoist daca il lasi sa traiasca si sa sufere dupa tine.