| gabriela a întrebat:

Ce ati zice sa se opreasca toate canalele tv, pentru perioada de criza. Sa ramanem zilnic 4 ore, stiri, evenimente.ca pe vremea comunismului, pe un canal.hee hee Credeti ca ar face bine tuturor? Eu zic "da"!

Răspuns Câştigător
| Anelise_2071 a răspuns:

Televizorul, orecum este o boală.
El are o problemă care cauzează o dependență de privire continuă de uitat la canalele lui...Copii mai ales se uită la desene in loc să mai citească. Recunosc că si eu sunt obsedată de filme științificofantastice. Ce să faci cu aceste aparate...Creează dependență.
Sunt și pentru și contra, da pentru ca ar rescoate lumea la viata cărtilor, nu este pentru că nu multi cred că ar suvraghețui.
Cu respect, Ƹ̵̡Ӝ̵̨̄ƷღEsmeღƸ̵̡Ӝ̵̨̄Ʒ

7 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Eu zic ca NU! Am trait perioada aia o data si nu as mai vrea sa mai trec o data prin asa ceva! Pe vremea comunismullui, cele 4 ore nu erau stiri adevarate, erau cosmetizate cu laude la adresa regimului si conducatorului iubit, erau emisiuni patriotice cu planuri depasite si fruntasi in munca! Probabil ca esti foarte tanara si de aceea nu sti ce-ti doresti!(Sau poate esti o nostalgica a regimului de trista amintire). Pentru libertatea acesta si-au dat viata tinerii (si nu numai) in 1989, ca sa putem vedea ce vrem, cat vrem, de unde vrem! Si ce s-ar castiga impotriva crizei cu asta? Curent mai putin consumat (+), oameni mai usor de manipulat mai neinformati si ignoranti (-), timp liber mai mult si? Ai timp si n-ai bani (-), poate ca nici casa(-) (daca o ia banca), loc de munca poate nu ai sau daca ai este platit cu 75%(-) (asa cum este platit somajul tehnic!) si ce am castigat? Spune tu argumentele, daca le ai! Ca daca ar fi cum zici tu ar fi si adio la internet!

| Elena1234456 a răspuns:

Eu fara televizor sunt moartahee hee nu sunt de acord, Ceausescu a trecut, comunistii au ramas, dar asta e.Suns de acord sa se scoata progamele tampite happy.

mariana
| mariana a răspuns:

Televiziunile private rezista doar daca au audienta si castiga din reclame. Se poate ca o parte o sa "falimenteze", dar televiziunea romana trebuie sa reziste, pentru ca acolo oamenii mai au ce sa vada.
Poate ca se petrece mult timp cu privitul le ecranul televizorului dar pentru multa lume cam acest fel de distractie a mai ramas, nu au multi internet, nu-si pot permite sa mearga la un film, la un spectacol, nu-si pot permite sa-si cumpere carti si atunci "singura mangaiere" este "zgaitul" la TV, cred ca acum ar fi greu sa revenim la timpul trecut cand "eram in epoca de aur" si ne uitam, cand si cand, la cate un serial.
Sunt de acord cu tine ca unele emisiuni, sunt de prost gust, iar altele sunt pe locul I la manipulare, dar ai totusi de unde sa alegi. Ar fi totusi o recomandare, ca fiecare om sa-si traiasca si viata proprie nu numai "viata acelora de pe ecranul TV". Cu asta sunt perfect de acord cu tine Gabriela ca, sunt oameni care "vegeteaza" in fata televizorului si uita de cei din jurul lor, uita sa-si faca ordine in viata si uita sa-i mangaie pe cei ce se afla in nevoie.
Multa sanatate si un gand bun tuturor.

| BRG a răspuns:

Eu zic că nu, mîine încep mondialele, 3, 4 meciuri pe zi, unde le vedem? La noi nu te gîndeşti?

| JustMe a răspuns:

Eu zic clar NU! Am nevoie de televizor mai ales noaptea ca nu am somn! Si cand e prea cald afara am nevoie! NU pot fara tv! Domane fereste sa se intample asa ceva, cred ca as face o criza de nervilaughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu! Din televiziune se scot ceva bani. Dupa ce ca suntem foarte putin,, in pas cu moda``, sa cadem mai mult in prapastie. Avem si noi vedete, chiar daca apar rar la tv si avem cu ce ne mandri happy.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Si eu zic la fel, si internetul, de ce nu? nevestele si-ar vedea de barbati si copiii, s-ar termina telenovelele si chatul, elevii ar invata mai bine, factura la curent ar fi mai mica, un avantaj util pentru toata lumea!