| anonim_4396 a întrebat:

Ce cauzează depresia? De ce se sinucid atâția tineri? De ce avem atât de mulți tineri care nu știu ce vor sa facă în viață și nu au un scop?

7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Este boala lipsei de scop. 2. Atâția, câți? 3. Avem, cine îi are? Cât de mulți? Pentru că nu i-a învățat nimeni chestia cu scopul.

| dullcat a răspuns:

Putem sa vorbim despre aceste intrebari pana maine dimineata.Dar raspunsul pe scurt il gasesti aici :

https://www.medlife.ro/......-tratament

https://medanima.ro/depresie-adolescenti/psihiatrie-psihologie

| Miruna333 a răspuns:

Depresia și tendințele suicidale sunt complexe și pot fi cauzate de o varietate de factori care variază de la predispoziții genetice la factori de mediu și experiențe de viață. Factori genetici și biologici, experiențe traumatice, factori de mediu, un mediu familial disfuncțional, lipsa sprijinului social sau presiunile sociale, probleme de sănătate mintală, consumul de substanțe etc

| Xox0 a răspuns:

De multe ori are drept cauza singuratatea. Cand nimeni nu relateaza cu tine, fara sa vrei dai in depresie.

| Celdrept a răspuns:

Sunt multe cauze ce o declanseaza, se poate declanșa și într-un mediu favorabil, se numește depresie endogenă.

| EestiSodalane a răspuns:

Cum a zis și Nietzsche, "moartea lui Dumnezeu"

| randomuser009 a răspuns:

Primesc totul la bot, trebuie sa muncesti pentru a te bucura.