| duDu_8774 a întrebat:

Ce credeti despre Aphofis? acel meteorit care va lovi Terra in 2012? :O nu cred... dar ma m pus pe ganduri.

Răspuns Câştigător
| gaga_5261 a răspuns:

Din simularea pe calculator realizata de cercetatorii americani si rusi rezulta ca, daca Apophis s-ar prabusi in apele Atlanticului, la 1. 000 de kilometri de Coasta de Est a Americii, ar genera valuri tsunami de 17 metri inaltime care, odata ajunse pe uscat, ar distruge totul in calea lor. Energia degajata in cazul unui asemenea impact ar fi de 100. 000 mai mare decit cea generata de bomba atomica de la Hiroshima. Ca si cum asta nu ar fi de ajuns, Apophis va trece nu odata, ci de doua ori in apropierea planetei noastre, a doua oara probabilitatea unui impact fiind inca si mai ridicata, din cauza mai marii apropieri, au anuntat astronomii americani si rusi cu prilejul celui de-al cincilea congres international privind obiectele cosmice care se apropie de Terra, recent desfasurat la Londra.

Apophis este cea mai grava amenintare la adresa planetei si a omenirii din ultimele doua secole". Multe dintre propunerile avansate de specialisti au semanat izbitor cu scenariul filmului "Armagedon". Intr-o prima faza, pe Apophis ar urma sa fie lansata o radiosonda ce ar permite determinarea exacta a traiectoriei asteroidului, care va fi apoi supus unui bombardament nuclear. In mitologia egipteana, Apophis este un demon al distrugerii, care incearca de milenii sa scufunde intreaga lume in intunericul etern.

13 răspunsuri:
| costymaximus a răspuns:

In primul rind nu esti informat corect. Uite aici ceva http://spatiusiastronomie.scienceline.ro/......536_1.html
In al doilea rind nu te mai stresa atat, oricum vom muri toti cind ne va veni rindul(sper sa fiu la coada, nu printre primii)

| demonangel37 a răspuns:

Din cate stiu eu nu se numeste aphofis se numeste Nibiru http://www.egipt.3xforum.ro/post/352/1/Anul_2012_si_Planeta_Nibiru/ iar sfarsitul nu va fi in 2012 va fi un sfarsit cei drept dar nu pentru toata lumea

| Ciupy_2848 a răspuns:

Om trai si om vedea happy

| Ciupy_2848 a răspuns:

Pardon, intr-un articol scria ca va lovi Pamantul in 2022 nu 2012.

| duDu_8774 explică:

Ms frumos pentru raspunsuri :X da sa stiti ca numai D-zeu va decide cand va venit sfarsitul Looooomi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Orice-ar fi acest aphofis, cata vreme a reusit sa te puna pe ganduri eu zic ca-i bine! (uneori avem cu totii nevoie de cate un aphofis din asta ca sa mai gandim si noi)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Da asa va fi dar poate si mai rau se vor intampla si mai multe.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu cred sincer ca vom apuca sfarsitul lumii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mie frica aphopis a lovit si marte este periculos temete si tu!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai sa vedem ce sae va antampla

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Io unu cred ca nu sunt multe sanse ca meteoritul sa loveasca pamantul si referitor la ce ai zis tu aphofis va lovi daca ar fi, in 2029...am vazut la tv nu mai stiu prea bine da sansele a loveasca pamantul sun 3% asta nu se stie exact da nu stiu voia lu dumnezeu...laughingtongue

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ne poate ajuta Basescu ca daca taie 25%di el nu va mai lovi pamantul(:!

| Dnk_Razvan_1990 a răspuns:

Stai linistit... nu o sa murim, nu loveste nimeni nimic, nu cade cerul pe noi happy dormi linistit big grin