| LeKaAlex a întrebat:

Salut.Credeti ca Terra va avea vreun sfarsit vreodata? asa cum voi toti v-ati nascut si o sa aveti si un sfarsit asa si terra s-a facut si va avea un sfarsit credeti ca va avea in viitor? Poate o sa fie un meteorit mai mare care va putea sa faca sa distruga terra sau vulcani cei mari.Sa zicem ca se va anunta acel meteorit. Si oameni o sa fie panicati. Credeti ca in momentu acela ne va salva cineva? Extraterestri? Isus cineva sau vom muri. Sunt 100% sigur ca se va intampla in viitor chiar daca nu s-a intamplat in 2012 sau in trecut.

Răspuns Câştigător
| suffarstar a răspuns:

Se tot vehiculeaza ca Apocalipsa va veni in urma unui impact cu un corp ceresc sau Soarele ne va topi sau invers,vom ingheta,sau un cutremur ne va distruge. Adevarul,ocolit de toata lumea,este ca omul a produs cele mai mari dezstre naturale. Se vorbeste doar sa ne mutam pe alta planeta. Nu se vorbeste despre reconditionarea Terrei,ca doar asa suntem noi,nimeni nu trage la raspundere,nu exista Dumnezeu, facem tot ce vrem, ne-am nascut pe o planeta frumoasa, o distrugem si mergem sa cautam alta mai buna.
Distrugerea vietii de pe Terra va veni in curand. Poate sunt eu mai negativist, dar nu vad Pamantul sa ne mai faca fata inca o suta de ani in ritmul asta.

http://www.youtube.com/watch?v=PDD7wfNn0xs

14 răspunsuri:
| sublime89 a răspuns:

Planeta Pamant isi va gasi sfarsitul peste aproximativ 5 miliarde de ani, atunci cand Soarele, aflat in ultimele etape ale existentei sale, va inghiti planetele Mercur, Venus, Pamant, si poate si Marte.

| IzvorulDeIntelepciune a răspuns:

Normal ca are un sfarsit, va fi distrusa in intregime imediat ce voi elibera demonul din oceanul intunecat. Daca nu voi reusi, oricum semintele raului incep sa-si faca efectulwinking

| Radu284 a răspuns:

Nu se stie sigur daca planeta va disparea vreodata, inca nu cunoastem toate legile fizicii. De exemplu, nu stiim daca protonii se dezintegreaza sau nu.

E posibil ca soarele sa distruga tera peste cateva miliarde de ani. Daca nu o va distruge soarele, si protonii nu se dezintegreaza, atunci exista posibilitatea ca planeta sa reziste la infinit. Bineinteles, fara viata pe ea.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O planeta (Pamantul in cazul asta) trece prin aceleasi etape ca omul-adica:
-se naste
-se dezvolta
-moare
Procesul vietii nu poate avea loc fara moarte(nu se poate percepe viata fara un sfarsit)!
Cand va veni sfarsitul(unii ii spun Apocalipsa) nu vom fi salvati de nimeni(cel putin asa cred-adica suna a basm desi sunt in masura sa recunosc ca nu cunosc totul...)
Sfarsitul sigur va veni asa cum vine de altfel pentru fiecare om in parte-insa nu trebuie sa ne panicam sau ceva happy pana la urma cine stie cand va veni cu exactitate?(ceea ce spun la tv sunt doar aberatii menite sa sperie scepticii si fricosii si desigur sa faca raiting)
In plus sfarsitul unui om nu este neaparat odata cu sfarsitul lumii(Apocalipsa)-ci poate veni in orice moment- deci nu este important sa meditam la sfrsitul lumii ci la sfarsitul nostru(ca persoane individuale) si mai mult decat la sfarsit si inceput trebuie sa meditam la conditia noastra actuala si sa schimbam decursul lucrurilor in bine-caci sta in puterea fiecaruia sa faca acest demers!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pana la urma tot va intra in contact cu alt corp.

| Radu284 a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai da, dar ca sa dispara ar trebui sa fie un corp foarte mare, sa zicem cat luna de mare. Si e posibil ca peste cateva mii de miliarde de ani spatiul sa se expandeze asa de mult incat sa nu mai existe obiecte mari aproape unul de celalalt.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu.Nu cred ca terra va disparea vreodata. Dupa cum spus si ceilalti useri planetele au ca si omul trei etape.Nastere,dezvoltare si moarte.Moarte da dar nu dispare.E posibil ca in viitor Terra sa fie o planeta moarta ca si celelalte dar,tinand cont ca e asezata intr-un loc propice pentru viata umana va fi repopulata. Apocalipsa a inceput de multi ani,practic de cand dam si noi oamenii o mana de ajutor la distrugerea ei. Deci sa fim un pic realisti si sa credem putin si in biblie care spune in apocalipsa exact ceea ce se intampla acum pe pamant. Foamete(criza),rautatea e mai presus de orice,cutremure,dezastre naturale,boli peste boli,etc. Pamantul se poate transforma dar,de disparut nu are cum.
Sa fim un pic mai credinciosi si sa credem ca si pe celelalte planete a fost viata dar datorita pozitiei lor mai de parte sau mai aproape de soare,lipsa oxigenului etc. viata nu a mai renascut acolo dar planetele sunt intregi,au o activitate. Deci sfarsitul il traim deja. Numarul populatiei scade,incet dar sigur,planeta e distrusa si de om si de catastrofe(provocate,dar asta e alt subiect).Ce pot sa spun este ca si in cazul celuilalt pamant(atlantida) cand a fost distrusa viata de potop, pamantul nu a disparut ci doar s-a transformat, au aparut noi surse de apa, noi specii de animale si creaturi, plante si etc. Atunci s-au salvat si un numar de oameni care...ramanand poate fara internet sau ce tehnologie au avut pe timpul atlantidei, au pornit de la zero. De atunci si numai de atunci cei salvati au avut cunostinte de tehnologie inalta pe care au avut-o in timpul atlantidei. Deci, pamantul se poate transforma dar nu dispare.Nucleul nu se divide. Sigur va veni un sfarsit dar acell sfasrit poate fi un nou inceput, Si uite asa dam din nou biblia si viata noua in continuare pe noi pamanturi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Terra in mainile oamenilor e moarta deja. vorba vine in mainile noastre...dar inca nu ne-am inmultit atat de mult.ce extraterestru e debil mintal incat sa refuze sa urmareasca un show de bucati de carne in flacari alergand de colo colo

| alinaalin955 a răspuns:

O planeta se naste, traieste si moare.
S-ar putea ca specia umana sa dispara cu mult inainte ca Terra sa moara.
Nu ne salveaza nimeni.

| Swan39 a răspuns:

Da, evident că va avea un sfârşit; nu putem şti exact când se va întâmpla asta, dar oricum, e foarte probabil ca specia umană să dispară cu mult timp înainte.
Şi nu, nu ne va salva nimeni.

| anonima01 a răspuns:

Poate ca da sau poate ca nu... Nimeni nu stie ce se va intampla peste doua zile deci mai mult ca sigur nimeni nu stie daca Terra va avea sau nu sfarsit! Vom trai si vom vedea, desi daca e cum spui tu eu zic ca va mai dura ceva pana se va intampla, macar 100 de ani. Plus ca daca nu ai observat Terra este distrusa incetul cu incetul de locuitorii acesteia. Foarte multa poluare, apa este risipita si multe altele. Mai degraba cred ca sfarsitul Terrei va veni din cauza oamenilor decat a altor factori! Sau poate chiar vor veni extraterestii si ne vor invada pamantul. Cum spuneam vitorul este foarte incert!

| WhiteLore a răspuns:

S-ar putea sa disparem din senin.

| warGRave a răspuns:

Pai eu ma gandesc zi de zi ca apa nu e nelimitata, si la un moment dat, nu in viitorul apropiat desigur, apa nu va ajunge tuturor nici macar pentru consum.Apa nu este impartita pe Glob in mod egal nici in secolul 21. Poluarea, exploaterea nemiloasa a resurselor pentru bani.Tot noi, oamenii, aducem sfarsitul planetei prin lacomie, nepasare etc.De salvat, nu stiu daca o sa coboare Iisus sa o faca sau extraterestrii.

| DyaDana a răspuns:

Eu cred ca va veni si acel moment si ca se va intampla in viitorul apropiat.Nu ne va salva nimeni. Oamenii vor fi ingroziti din cauza cutremurelor care se vor produce.Pamantul se va distruge complet iar noi ne vom fi pe lumea cealalta(CRED)