| Zøєy a întrebat:

Ce este mai exact un satanist? De fapt ce face el in afara de ritualuri satanistice?

P. S. Nu vreau Copy/Paste de pe wikipediawinking

Răspuns Câştigător
| hatze a răspuns:

"Biserica Satanista" din Romania, care are 6.821 de membri, intentioneaza sa se inscrie la Secretariatul de Stat pentru Culte drept asociatie religioasa cu acte in regula. Satanistii romani au de partea lor legea cultelor, care le permite sa faca acest lucru, informeaza Libertatea in editia de luni.

In tara noastra, satanismul a aparut prin anii '80, cand grupuri razlete de tineri teribilisti se duceau prin cimitire si aprindeau focuri. Dupa 1990, grupurile de satanisti s-au inmultit, dar s-au manifestat tot pueril, prin betii pe muzica rock in urma carora erau daramate "subversiv" crucile prin cimitire. Dupa 1995, in Romania a patruns masiv "Biblia Satanista" a lui Anton Szandor LaVey, iar unii tineri s-au apucat de magie satanista.

In 2002 erau deja bine organizati, lucru care le-a permis sa devina o comunitate religioasa cu site oficial pe Internet, sub titulatura Biserica Satanista. Aici poti cere sa devii membru, iti poti posta poza, poti sa te informezi si sa fii activ din punctul de vedere al acestei religii. Exista si intruniri in carne si oase, cum sunt cele de pe faleza din Constanta sau intr-un loc numit "Baza" din Braila.

Recent, comunitatea "Biserica Satanista" s-a gandit sa-si oficializeze existenta printr-un document emis de o institutie guvernamentala (Secretariatul de Stat pentru Culte). "Ideea a existat de mult, dar aveam o problema cu dovada ca functionam de 12 ani in Romania. In fapt, avem deja o asemenea vechime, dar nu si dovada palpabila. Dar o vom avea. Daca lucrurile merg bine, avem suficienti membri sa ne inscriem ca si asociatie religioasa, iar mai tarziu ca si cult", a declarat pentru Libertatea "Leviathanul", unul dintre editorii site-ului si conducatorii 'Bisericii Sataniste' din Romania.

Biserica Ortodoxa, prin vocea purtatorului de cuvant al Patriarhiei Romane, parintele Constantin Stoica, nu vrea sa faca nici un comentariu fata de demersurile satanistilor. "Nu este treaba Bisericii ce vor ei sa faca. Nu avem nimic de comentat", a declarat parintele Stoica pentru

6 răspunsuri:
| carpediem a răspuns:

Este un fanatic religios, non conformist, care la fel ca si majoritatea crestinilor bat campii. Fugi...

| Crisis a răspuns:

Doar satanistii traditionali [aia fanatici] fac ritualuri pentru Satana. laughing Ceilalti, in numar mult mai mare, nu au nimic prea iesit din comun. Au idei diferite, atata tot.
Asa, daca toti satanistii ar face ritualuri, de ce noi, crestinii, n-am face? thinking Nu cred ca te duci tu de 7 ori pe saptamana la Biserica sa faci matanii.

| SSSkkkk a răspuns:

U esti satanista

| DarkDream a răspuns:

Pai un satanist nu trebuie neaparat sa faca ritualuri si *** delea adica aia sunt satanisti din secte si chesti din astea a fi stanist inseamna sa crezi in satana si in faptul ca dumnezeu nu te ajuta si ca iti face mai mult rau un satanist vrea sa ajunga in iad findca nu crede ca acolo cei rai sunt pedepsiti ci ca acolo e un loc perfect unde poti face ce vrei de obicei ei se inteleg cu sipiritele si faze din astea adica daca intra intr-o casa bantuita de ex spiritele de acolo nu-i fac nici un rau si cam ultima chestie nu le e frica de moarte sincer sunt si eu de acord cu o chestie cred ca faza ca in iad sunt pedepsiti cei care comit pacate e doar o chestie inventata de biserica pentru ai face pe omeni sa nu mai ucida si chesti din astea asta nu inseamna ca nu vreau sa ajung in rai big grin

| hatze a răspuns:

Istias nebuni! ii urasc!

| Smile_9049 a răspuns:

Nu iti pot explica mai precis ce este un satanist, pot spune doar ca degeaba cauti despre ei, nu sunt foarte multi, oricum parerile sunt impartite.Majoritatea celor despre care se crede ca sunt satanisti sunt de fapt doar atei(Nu ai cum sa crezi in Satan fara a crede in Dumnezeu).Nu stiu ce sa spun, parerile despre satanisti sunt de'a dreptul superficiale, nu face neaparat ritualuri sataniste, doar il considera pe Satan mai drept decat Dumnezeu(Nu dau nici foc la biserici, decat cei dusi de tot presupun). Nu sunt sigur pe nimic din ce am spus, am exprimat doar o parere personala, mult timp am fost pasionat de chestia cu religia si chestii, scriu din amintiri :d.