| suntcuriossastii a întrebat:

Ce înseamnă "bulangiu"? Băiat bulangiu adică

7 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cuvantul este sinonim cu "homosexual", dar cel mai des este folosit ca jignire, in sensul de egoist, nepasator, sau rau intentionat.

| Plato a răspuns:

Definitie nu are, dar poti intelege din contextul in care il folosesc baietii. De exemplu, poate auzi "Dă bă și mie, nu fi bulangiu!" si iti cam dai seama ce inseamna.

| Dismally a răspuns:

Depinde de context, poate fi gay sau lipsit de caracter.

| Emma30555 a răspuns:

Expresia în sine se refera la homosexuali dar în sensul de jignire fata de homosexuali

| LePotato a răspuns:

Gae

| ForeverAlone97 a răspuns:

Nu neapărat. Cuvântul bulangiu poate să se mai refere la un om de

| 1231242 a răspuns:

Salutări!

Adică nemernic, după cum s-a zis, depinde de context, rareori am auzit ca sens de gay, dar mai poate fi și o formă de salut prietenesc, de exemplu, „ce faci, bulangiule?", acum îți dai seama că doar prietenii apropiați zic așa.