| HUAWEHUAWE a întrebat:

Ce inseamna ca universul(tot ce exista) este infinit?
In ce sens infinit?

4 răspunsuri:
| Hammurabi a răspuns:

Nu există infinit.
E o noțiune abstractă, inventată de omenire ca substitut pentru "nu știm mai mult, nu putem verifica mai departe".

| FilipSorin a răspuns (pentru Hammurabi):

Ba da, exista in rai si iad, in rai este viata infinita numai in placeri iar in iad este suferinta infinita, dupa faptele noastre ajungem unde meritam, pocăința este biletul spre rai

| Hammurabi a răspuns (pentru FilipSorin):

În care dintre ele ai verificat? Rai sau iad?

| FilipSorin a răspuns (pentru Hammurabi):

Pai este adevărat, scrie in biblie

| HUAWEHUAWE explică (pentru Hammurabi):

Care e motivul pentru care nu crezi in Dumnezeu?
Cel mai clar si stintific din viata ta?
sunt curios

| Hammurabi a răspuns (pentru HUAWEHUAWE):

N-am spus că nu cred în Dumnezeu.
Dar nu sunt habotnic.
Și nu cred că credința presupune neapărat lipsa gândirii logice sau însușirea fără logică a unor percepte perpetuate de acum 2000 de ani, modificate și "îmbunătățite" de toți clericii vremurilor prin mâna cărora au trecut.
Nu cred că Dumnezeu nu vrea să gândim, pentru că altfel nu ne-ar fi înzestrat cu gândire atunci când ne-a creat.

| Manciu_Emil_1976 a răspuns (pentru Hammurabi):

Dar ce-ar putea fi în capãtul universului, dacã nu e infinit? Un zid, o planetã parcatã aiurea?!

| Hammurabi a răspuns (pentru Manciu_Emil_1976):

Tocmai asta e partea frumoasă, că habar n-avem. laughing
Și nici nu avem cum să aflăm.
Deocamdată. (probabil)

| HUAWEHUAWE explică (pentru Hammurabi):

Poate fi rotund cum este pamantul si sa reinceapa punctul A

| Hammurabi a răspuns (pentru HUAWEHUAWE):

Da.
Dar poate fi și ceea ce nici măcar nu ne putem imagina.
Ce te face să crezi că universul ăsta e alcătuit doar din noțiuni pe care le cunoaștem noi?

| Theo94 a răspuns:

Nu se crede ca universul este infinit, se crede ca este intr-o continua expansiune de la big bang, adica de acum 13, 8 miliarde de ani.

| FilipSorin a răspuns:

Nu prea este infinit, la a 2 a venire al Lui Isus o sa se distrugă tot si o sa fie totul nou, fara satana, fara rau, este mai complicat putin