| anonim_4396 a întrebat:

Ce înseamnă pentru voi un prieten?
Mai există azi prieteni?
Dar prieteni adevărați?
Voi câți prieteni aveți?
Ați fost trădați sau dezamăgiți de prieteni?

6 răspunsuri:
supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Am prieteni, nu știu câți, nu am fost trădată pentru că nu există cuvântul ăsta în vocabularul meu laughing oamenii se așteaptă ca toți ceilalți să fie perfecți, au așteptări nerealiste și de aici valul de dezamăgiri. Nu știu ce ar trebui să facă cineva ca să consider că m-a trădat sau dezamăgitthinking

| Lukasssz a răspuns:

Am 18 ani si sincer sa fiu cu tine nu am avut niciodata prieteni, nu am simtit niciodata nevoia sa am.

| Legion7X a răspuns:

Am avut câteva zile, 3 luni de zile, la locul de muncă. Apoi s-a dovedit a fi diferiți. În concluzie Nu am prieteni. Prieteni sunt de câteva zile, luni.

| tonyc7 a răspuns:

"Prietenii" trag la oamenii cu bani! Nu stiai asta?

| Endita4689 a răspuns:

De-a lungul vieții am avut câteva prietene cu care am ținut legătura mulți ani.
Am avut o prietena buna din clasa e III a și până la facultate.
După facultate, ea s-a mutat într-un oraș departe și n-am mai ținut legătura.
Am trei prietene cu care țin legătura acum. Chiar dacă ne auzim la telefon mai rar, tot prietene am rămas.
Mai am colege de serviciu și mă înțeleg bine cu ele.
Mi s-a întâmplat să fiu trădată de una sau doua persoane pe care le-am considerat prietene.
Am trecut peste asta.
Am descoperit și oameni buni, de omenie.
Trebuie să mai avem și încredere în oameni, nu este totul așa de negru!

| aaanamariaaa a răspuns:

Prieteni adevărați nu exista. Încearcă sa te iei pe tine drept exemplu, ai pune pe acel prieten înaintea ta? Nevoile lui, problemele lui, eșecurile sau dacă are mai mult succes decât tine. Sunt multe aspecte pe care oricât am încerca, noi ca oameni, sa nu le băgăm de seama, o sa o facem. Nu are rost sa scriu povesti aici, pe scurt: nu. Prieteni adevărați nu mai exista. Decât dacă poate este mama sau frate ori sora, tata, altfel nu. Însă Prieteni/amici, da. Exista. Adica oameni buni, care o sa le pese de tine, dar nu mai mult decat o sa le pese de ei iarăși. Ca tot mapamondul de fapt, fiecare pentru el. Omu nu vrea sa te vadă sa ți fie rau, ci sa iti fie bine, insa nu mai bine decât el. Acuma na ca poate nu este litera de lege ce zic eu. Poate exista persoane de acest gen, insa am mari dubii ori sunt extreeem de rare. Dar, nu înseamnă ca Prieteni, în genul amici, nu exista. Se pot lega prietenii frumoase și durabile dar fără sa ma repet, atata timp cât le esti inferior o sa funcționeze totul cum trebuie.laughing