| yulik a întrebat:

Ce inseamna sa iubesti? mersi mult

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Salut yulik! pai verbul ''a iubi'' are mai multe intelesuri:
-sa placi pe cineva
-iubirea fata de popor
-iubirea de mama
etc
Uite niste exemple de propoziti:
Corina il iubeste foarte mult pe prietenul ei Mircea(iubire de cuplu)
Sergiu isi iubeste fratiorul(iubire de frate)
Iulia isi iubeste mama enorm.(iubire de mama)
Cristina iubeste rara de caini beagle.(iubirea fata de un animal)
Stefan cel mare si-a iubit poporul(iubirea fata de popor sau patrie)

Cred ca ai inteles ce am vrut sa iti spun... sper ca te-am ajutat!

11 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Sa iubesti inseamna sa-ti asumi cel mai mare risc, inseamna sa-ti pui viitorul si fericirea in mainile altuia in care sa crezi fara rezerve.

| Vizitiul a răspuns:

Iubirea este un sentiment aparte, unul foarte complex, un sentiment pe care nu-l putem imbraca in cuvinte indeajuns de mult! Iubirea se simte, nicidecum nu se depingehappy.

| anad a răspuns:

"Daca zambesc, inseamna ca ma bucur sa te vad;/daca te caut, inseamna ca mi-e dor;/ daca te ajut, inseamna ca imi pasa;/daca intreb, inseamna ca ma intereseaza; daca ofer, inseamna ca meriti;"

| RaSpUnS.pT.vOi a răspuns:

Iubirea este un sentiment fara de care nu am fii fericiti.
Cand iubesti esti implinit.Atunci cand dobandesti acest mare si frumos, cel mai frumos sentiment te dedici in totalitate, cu trup si suflet, minte. Uiti de probleme si este totul bine...pana la un moment dat cand apar, din nefericire si probleme. Dar daca exista iubire, care aduce dupa ea respectul, increderea, bunavointa, totul se rezolva.
Nu te teme sa iubesti! Numai bine!

| Frogie a răspuns:

Adevarata dragoste nu o poti exprima in cuvinte, e ceva ce se simte pur si simplu.

Sa iubesti inseamna sa simti fluturi in stomac si la 15 ani si la 50 de ani... e ceva sublim... e ceva ce multi o cauta si putini o gasesc cu adevarat.

| eveline a răspuns:

Inseamna sa ii acorzi sansa cuiva sa te faca sa suferi si sa ai incredere ca nu o va face...

| Nita a răspuns:

Iubirea este un sentiment care uneste doua persoane. In timpul unei iubiri este si fericire dar si tristete.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa iubesti? Inseamna sa suferi, sa fii fericit, iubirea este insasi esenta vietii, ne face mai buni, dar si mai rai din gelozie.Inseamna risc, caci nu stii daca si celalalt te iubeste, si cat timp... te trezesti in noapte strigandu-i numele dupa ce ai avut un cosmar, gandurile toate spre el(ea)sunt indreptate, nu iti afli locul daca nu il vezi o zi... dragostea este totul! iubiti si fiti iubiti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

S-au scris multe cuvinte despre iubire; dar de fapt e o simtzire, un sentiment nobil.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sa iubesti ineamna sa simti fluturi in stomac si la 15 ani si la 50 de ani... e ceva sublim... e ceva ce multi o cauta si putini o gasesc cu adevarat.

| Dyallex a răspuns:

Iti dai seama ca iubesti pe cineva in momentul in care simti "fluturasi in stomac"
adica te tine ceva(de bine)in stomac cand iti vezi persoana iubita
daca vezi pe cineva la care tu tii sau cel putin il placi atunci poti ajunge sa iubesti
love struck