| lilith16 a întrebat:

Ce parere aveti de solipsism? consideraţi asta o boala mintala? sau o opinie foarte rigidă?

9 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Nu cred ca este adevarat asa ceva, mai mult înclin spre holograma universala, cat despre teoria asta, inseamna ca inainte ca EU sa exist nu exista nimic iar EU creez totul, fantezie pura, in viitor prin VR asta va deveni realitate, din pacate o sa fiu mort cand o sa existe tehnologia asta, tehnologia progreseaza cam greu in ultimi ani

| Celcestietot a răspuns:

Consider ca este o teorie a conspiratiei.

| RAY a răspuns (pentru Celcestietot):

Ce conspiratie vezi tu acolo? realitatea este creatia minti tale, asta inseamna solipsism

| Celcestietot a răspuns (pentru RAY):

Pai știam ce înseamnă, dar asta cum că realitatea este creația minții mele este o teorie a conspirației a unor oameni.

| SG1995 a răspuns:

O boală mintală. Think about it, dacă realitatea e produsul percepției, înseamnă că efectiv tot ce ne imaginăm e real, ba mai mult conform solipsismului dacă bag acid și mi se pare că am aripi și pot zbura, dacă s-ar de pe geam ar trebui să zbor nu, pentru că am creat aripile cu mintea, ba mai mult, gravitația și legile fizici sunt o proiecție a minți.
A și încă, încă ceva: Creierul e dependent de hrană, aer și odihnă, fără astea 3 componente numai dă randament optim.
Iar realitatea cerebrală, capacitatea de-a gândi e dată de reacțiile chimice din creier, de neurotransmițători, de lovești de realitatea ăsta de fiecare dată când bagi, alcool, boabe, cafea, s-a.m.d, în fact fiecare chestie consumată iți afectează creierului, dar drogurile schimbă activitatea cerebrală într -un timp scurt și rapid, deoarece e vorba de suprastimulare, sau din contra încetinește procesele (indica, opiacele).
Eh deci dacă realitatea e produsul minți ce anume produce activitatea cerebrală ca mintea noastră să funcționeze?
Din ce știu solipsismul parcă a fost dezvoltat chiar de hipioți sub influența LSD.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai demult credeam si eu ca e o boala mintalã, acum Cred ca e un adevar absolut.

Răspuns utilizator avertizat